Yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile abf3 bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik, titreşim ve termodinamik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical analysis of structural, electronic, elastic, dynamic and thermodynamic properties of CsCdF3 and CsCaF3 with density functi̇onal theory
- Tez No: 398776
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ SOYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, B1 yapıdaki CsCdF3 ve CsCaF3 bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik, dinamik ve termodinamik özellikleri hesaplamaları, yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayanan pseudo-potansiyel düzlem dalga yaklaşımı kullanılarak, yerel yoğunluk yaklaşımı (YYY) içinde sunulmuştur. B1 yapı için optimize edilmiş örgü sabitleri, bağımsız elastik sabitleri, hacim modülü ve hacim modülünün basınca göre birinci dereceden türevi rapor edilmiş ve daha önceki deneysel ve teorik hesaplamalar ile karşılaştırılmıştır. Yoğunluk Fonksiyoneli teorisine (YFT) dayalı doğrusal-tepki yaklaşımı kullanılarak fonon dispersiyon eğrileri, parçalı ve toplam dinamik durum yoğunluğunu eğrileri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, first principles calculations of structural, electronic, elastic, and phonon properties of the compounds CsCdF3 and CsCaF3 in the B1 (NaCl) structure are presented, using the pseudopotential plane-wave approach based on density functional theory, within the local density functional approximation. The optimized lattice constants, independent elastic constants, hacim modulus, and first-order pressure derivative of the hacim modulusare reported for the B1 structure and compared with earlier experimental and theoretical calculations. A linear-response approach to density functional theory is used to derive the phonon dispersion curves, and the vibrational partial and total density of states.