Yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile CsXCl3 (X= Ca, Cd, Pb) bileşiklerinin yapısal, elastik, elektronik, dinamik ve termodinamik özeliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical analysis of structural, electronic, elastic, dynamicand thermodynamic properties of some CsXCl3 (X=Ca, Cd and Pb) Compounds With Density Functional Theory
- Tez No: 580890
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ SOYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında E21 yapıdaki CsXCl3 (X= Ca, Cd ve Pb) bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik, dinamik ve termodinamik özellikleri yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile puseudo-potansiyel (PP) yaklaşımı çercevesinde, yerel yoğunluk yaklaşımı (YYY) kullanılarak hesaplandı. CsXCl3(X= Ca, Cd ve Pb) yapısı için optimize edilmiş örgü sabitleri, bağımsız elastik sabitleri, hacim modülü ve hacim modülünün basınca göre birinci dereceden türevleri rapor edilmiş ve daha önceki mevcut deneysel ve teorik hesaplamalar ile karşılaştırılmıştır. Bu bileşiklerin elektronik bant yapıları ve elektronik durum yoğunlukları hesaplandı. Yoğunluk fonksiyoneli teorisine (YFT) dayalı doğrusal-tepki yaklaşımı kullanılarak fonon dispersiyon eğrileri, parçalı ve toplam fonon durum yoğunluğu eğrileri elde edildi. Her üç bileşik için sabit hacim ve sabit basınçtaki öz ısıları sıcaklığa bağlı değişimleri hesaplandı. Anahtar kelimeler CsCaCl3, CsCdCl3, CsPbCl3 yapısal, elastik, elektronik, dinamik, termodinamik, fononlar.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, first-principles calculations of structural, electronic, elastic, dynamic and thermodynamic properties of the CsXCl3 (X= Ca, Cd and Pb) compounds in E21 structure are presented, using the pseudo potential plane-wave approach based on density functional theory, within the local density functional approximation. The optimized lattice constants, independent elastic constants, bulk modules, and first-order pressure derivative of the bulk modules are reported for the CsXCl3 (X= Ca, Cd and Pb) structure and compared with earlier experimental and theoretical calculations. The electronic band structures, total and partial density of states have been calculated. A linear-response approach to Densty Functional Theory (DFT) is used to derive the phonon dispersion curves, and the vibrational total complete and partial densty of states. Thermodynamics properties such as temperature dependence of heat capacities, have been successfully calculated. Key Words CsCaCl3,CsCdCl3, CsPbCl3 structural, elastic, electronic, dynamic, thermodynamic, phonons.