Santral seröz koryoretinopati (SSR)' de KDR gen polimorfizminin değerlendirilmesi
Evaluation of KDR gene polymorphism in patients with central serous chorioretinopathy (CSCR)
  1. Tez No: 398925
  2. Yazar: GÖKÇE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Santral seröz koryoretinopati, gözün makula bölgesinde seröz dokuda meydana gelen idiyopatik oküler bir bozukluktur. Popülasyon insidansı erkeklerde kadınlara oranla 6 kat fazladır. Geçmişten günümüze yapılan çalışmalar yeni damar oluşumunun göz içi kanamalarına ve sıvı birikimlerine yol açarak görmeyi azalttığını göstermiştir. Vazküler endotelyal büyüme faktörleri (VEGF' ler) anjiogenezi indükleyerek birçok retinal hastalığa sebep olur ve damar geçirgenliğini artırarak makulada ödem oluşumuna yol açar. KDR (NM_002253) geni 4q11-12' de lokalize olur, yapısı ve hücresel mekanizmaları göz önüne alındığında, KDR gen mutasyonları santral seröz koryoretinopati dekolmanı ile ilişkilendirilmiştir. Retinal hastalıklar içinde insidansı düşük olan SSR ile KDR geni ilişkilendirilerek genetik bir çalışma yapılmamıştır. Literatürde VEGF-A' nın SSR hastalığının patofizyolojisinde rol oynadığı daha önceki çalışmalarda belirtilmiştir. Bu sebeple KDR gen sekansını SSR üzerindeki olası genetik faktörlerin etkilerini açıklayabilecek aday gen ve bölge olarak belirledik. Projemizin amacı, santral seröz koryoretinopati tanısı almış olgularda KDR genindeki mutasyonları saptayarak genotip ve fenotip ilişkisini belirlemektir. Çalışmamızda yer alan SSR tanılı 32 olgu ve 32 kontrol bireyinde KDR geninin ekzonik bölgelerine yönelik Sanger sekans yöntemi ile DNA dizi analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak bilinen rs140825421 (p>0.05) ve rs2305948 (p>0.05) yanlış anlamlı, rs35961234 (p>0.05) ve rs77722107 (p>0.05) sinonim, rs2219471 (p=0.59) ve rs2305949 (p=0.3) intronik, rs4421048 transle olmayan bölge mutasyonu ve daha önce tanımlanmamış del_TAA yeni delesyonu (p>0,05) belirlenmiştir. Çalışmamız, SSR ilişkili KDR geni mutasyon profili ile ilgili yapılan ilk genetik çalışmadır. Bu bağlamda, VEGF-A ve KDR mRNA sekansıyla yapılacak genetik çalışmalar moleküler tanı açısından önem kazanmaktadır. Ayrıca, ilgili genlerde saptanacak olan mutasyonlar popülasyonumuza tanı ve genetik danışma açısından önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Central serous chorioretinopathy is an idiopathic ocular defect occurs in serous tissue of the macular region. Population incidance in men is six times higher than women. Growing evidence the formation of new blood vessel studies, showed that intraocular hemorrhage and fluid accumulation lead to reduced vision. Vascular endothelial growth factors (VEGFs) causes to many retinal diseases via inducing angiogenesis and leads to macular edema by increasing vascular permeabilities. The KDR (NM_002253) gene, is a VEGF receptor gene, localized at chromosome 4q11-12. Given that the VEGF gene family structure and cellular mechanisms, KDR gene mutations have been associated with central serous chorioretinopathy detachment. There has not been any genetic studies about KDR gene related with CSCR. Previous studies indicates that VEGF-A plays a crucial role in physiopathology of CSCR disease. Therefore we have identified KDR gene sequence as candidate gene and region to explain potential effects of genetic factors on CSCR. The aim of our project is to investigate the mutation spectrum in the KDR gene in patients with central serous chorioretinopathy and to determine the genotype-phenotype relationship. Exonic regions of the KDR gene were sequenced with Sanger method to 32 cases with CSCR and 32 control groups. Consequently known rs140825421 (p>0.05) and rs2305948 (p=0,3) missense mutations, rs35961234 (p>0.05) and rs77722107 (p>0.05) synonymous, rs2219471 (p=0,59) and rs2305949 (p=0,86) intronic, rs4421048 UTR mutation and one novel hetdel_TAA deletion (p>0,05) were found. Our results, were the first genetic study of KDR gene mutations causing CSCR. Emphasizes the requirement for complete screening of the mRNA sequence of KDR and VEGF-A genes for molecular diagnosis. The identification of mutations in genes of interest would also have importance in diagnosis and genetic counseling in our population.