Madde kullanımı olan ve olmayan ergenlerin benlik saygısı, çocukluk örselenme yaşantıları ve öfke ifade biçimleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of substance user and non-user adolescents in terms of self-esteem, childhood traumatic experiences and anger expression styles
- Tez No: 398975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ENDER ALTINTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma madde kullanımı olan ergenlerin benlik saygısı, çocukluk örselenme yaşantısı ve öfke ifade biçimleri özelliklerinin madde kullanımı olmayan ergenlerle karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Haziran-Kasım 2013 tarihleri arasında Çorum il merkezinde gerçekleştirilen bu araştırmanın çalışma grubu Psikiyatri Polikliniğine madde kullanımı nedeniyle başvuran 15-17 yaş arası 48 ergenden oluşturuldu. Kontrol grubuna ise 5 liseden çalışma grubuyla yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilerek rastgele seçilmiş 48 ergen alındı. Tüm ergenlere Kısa Semptom Envanteri(KSE), Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri(RBSE), Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği(ÇÖYÖ) ve Sürekli Öfke - Öfke İfade Tarzları Ölçeği (SÖÖTÖ) uygulandı. Bulgular: Madde kullanımı olan ve olmayan ergenlerin“RBSE”puanları,“ÇÖYÖ toplam”puanları,“duygusal kötüye kullanım”ve“fiziksel kötüye kullanım”puanları,“sürekli öfke”,“dışa yönelik öfke”ve“içe yönelik öfke”puanları arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bir fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is executed in order to compare characteristics of self-esteem, childhood traumatic experience and anger expression style in substance user adolescents with the same characteristics in non-users. Method: The pool of this study which was executed between June-November 2013 in Turkey, consists of 48 substance user adolescents, who admitted to outpatient psychiatry clinics because of substance use and whose ages range between 15-17. Control group is consisted of 48 randomly picked high-school students who were matched with those in the pool in terms of age and sex. On every subject; Brief Symptom Inventory(BSI), Rosenberg Self-esteem Inventory(RSES), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) and Spielberger Trait Anger and Anger Expression Scale (STAXI) are performed. Findings: Between BSI points,“total CTQ”points,“emotional abuse”and“physical abuse”subscale points,“anger-out”and“anger-in”subscale points of substance user and non-user adolescents, a statistically high level significant difference is detected.