İskemik akut renal yetmezlikte oksidatif/nitrozatif stres ve endoplazmik retikulum (ER) stresinin etkileşimleri ve er stres yanıt proteini MANF/armet'in fonksiyonunun araştırılması
Investigation of the relationship between oxidative/nitrosative stress and endoplasmic reticulum (ER) stress and the function of manf/armet as an er stress response protein in ischemic acute renal failure
- Tez No: 398974
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE AYSUN PABUÇÇUOĞLU, DOÇ. DR. PETEK BALLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde insan proksimal tübüler epitelyal (HK-2) hücre hattında iskemik akut böbrek yetmezliği (ABY) modeli oluşturulduktan sonra, hipoksi-reperfüzyon koşullarında oksidatif stres (OS), nitrozatif stres (NS) ve endoplazmik retikulum (ER) stresleri 'time course' deneyleri yapılarak IB tekniği ile incelenmiştir. HK-2 hücrelerinde hipoksi-reperfüzyonun OS, NS ve ER stresine neden olduğu tespit edilmiştir. Normoksi ve hipoksi-reperfüzyon koşullarında elde edilen sonuçlar; OS ve NS artışının iskemik böbrek doku hasarı gelişiminde başlıca etmenler olduğuna ve UPR aktivasyonun OS ve NS'e karşı adaptif bir yanıt olarak geliştiğine işaret etmektedir. İkinci bölümde ise bir ER stresi yanıt proteini olan MANF/ARMET'in normoksi ve hipoksi-reperfüzyon koşullarındaki protein düzeyleri incelenmiş ve olası parakrin etkisi ve hücresel stresler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. HK-2 hücrelerinde OS, NS, ER stresi, hipoksi ve hipoksi-reperfüzyon koşullarının MANF/ARMET protein düzeyinde artışa neden olduğu belirlenmiştir. MANF/ARMET over-ekspresyonu ve MANF/ARMET siRNA uygulaması gerçekleştirilen hücrelerde: a) MANF/ARMET düzeyi ile hücre proliferasyon hızı arasında ters bir ilişki olduğu, b) OS, ER stresi ve hipoksi-reperfüzyon hasarına bağlı gelişen hücre ölümünün ve hücre içi stres düzeylerinin MANF/ARMET over-ekspresyonu ile azaldığı, MANF siRNA uygulaması ile arttığı, c) Besiyerine salgılanan MANF/ARMET proteinin OS, NS, ER stresi ve hipoksi-reperfüzyon hasarına bağlı gelişen hücre ölümünü azalttığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ile HK-2 hücrelerinde MANF/ARMET'in hem hipoksi-reperfüzyon, hem de OS, NS ve ER stresi ile gelişen hücre hasarına karşı koruyucu etkisinin olabileceği ilk kez bu çalışma ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, ischemic acute renal failure model has been established by using proximal tubular epithelial cells (HK-2 cell line). Then, oxidative stress (OS), nitrosative stress (NS) and endoplasmic reticulum (ER) stress under hypoxia-reperfusion conditions were examinated with time-course experiments by immunoblotting technique. It was detected that hypoxia- reperfusion triggers OS, NS and ER stress in HK-2 cells. The results obtained under normoxia and hypoxia-reperfusion conditions pointed out that the increase in OS and NS are the main causes of ischemic renal injury and UPR activation is developed as an adaptive response to OS and NS. In the second part of the study, the protein levels of MANF/ARMET, which is an ER stress response protein, under normoxia and hypoxia-reperfusion conditions have been evaluated and its possible paracrine effect and effects on cellular stress were investigated. It was found that the inductions of OS, NS, ER stress, hypoxia and hypoxia reperfusion cause an increase in the level of MANF/ARMET protein in HK-2 cells. In the cells after the procedures of MANF/ARMET over-expression and MANF/ARMET siRNA treatment; a) There was an inverse correlation between MANF/ARMET protein level and cell proliferation rate, b) The cell death induced by OS, ER stress and hypoxia-reperfusion injury, and the intracellular stress levels were decreased with overexpression of MANF/ARMET and were increased by MANF siRNA treatment, c) The cell death induced by OS, NS, ER stress and hypoxia-reperfusion injury were reduced by secreted MANF/ARMET. The protective intracellular and paracrine effects of MANF/ARMET against cell demage developed either by hypoxia-reperfusion or OS, NS and ER stress were realized and reported for the first time in this study.