Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde akut böbrek hasarı ve neonatal rıfle kriterlerinin tanı ve prognozdaki önemi
Acute kidney injury and the importance of nrifle criteria in diagnosis and prognosis in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 464248
  2. Yazar: ÇAĞRI COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA BUYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç Klinik çalışmalarda yenidoğanlarda akut böbrek hasarı (ABH) için farklı tanımlamaların kullanılması ve standart bir tanımın olmaması nedeniyle ABH sıklığı ve mortalite oranı çok geniş aralıkta dağılım göstermektedir. ABH tanımlamasında bu karmaşayı ortadan kaldırmak için idrar çıkımını dikkate alarak geliştirilen nRIFLE kriterleri geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı, yenidoğanlarda nRIFLE kriterlerinin kullanılarak ABH'nin şiddetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve mortalite oranlarına etkisinin saptanması ve mortaliteye etki eden faktörlerin irdelenmesi ile ortalama bir yıllık izlemdeki sonuçlarını belirlemektir. Hastalar ve Metod Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (GÜTF) YD YBÜ'deki 2006-2016 tarihleri arasında yatan 532 hastanın kayıtları incelendi ve ABH tanısı alan 85 hasta çalışmaya dahil edildi. ABH tanısında günlük idrar çıkımının azalması esas alındı ve hastalar nRIFLE kriterlerine göre sınıflandırıldı. Bulgular Çalışmaya alınan 85 hastada (%16) hayatın ilk 1 ayında ABH gelişti. Olguların %45,9'u term, %54,1'i preterm idi. YD YBÜ'de ortalama yatış süreleri 31,95±34,7 gündü. 33'ü (%38,8) risk, 18'i (%21) hasar ve 34'ü (%40) yetmezlik grubuna dahil edildi. Metabolik asidoz ile ödem, ABH geliştiği sırada en sık karşılaşılan bulgulardı.
Özet (Çeviri)
Acute Kidney Injury and the Importance of nRIFLE Criteria in Diagnosis and Prognosis in the Neonatal Intensive Care Unit Introduction and purpose Due to the use of different definitions for acute kidney injury (AKI) in newborns in clinical trials and the absence of a standard definition, AKI frequency and mortality rates are widely distributed. In order to remove this complexity from the definition of AKI, the nRIFLE criterion developed by considering urine output has been developed. The aim of our study is to determine the factors affecting the severity of AKI using the nRIFLE criteria in newborns and to determine the effect on mortality rates and to examine the factors affecting the mortality and determine the mean annual follow-up results. Methods At Gazi University Faculty of Medicine (GÜTF) NICU the records of 532 patients between 2006-2016 were reviewed and 85 patients with AKI were included in the study. Decrease in daily urine output was taken as the basis for the diagnosis of AKI, and patients were classified according to the criteria of nRIFLE. Results AKI developed in the first month of life in 85 patients included in the study (16%). 45.9% of the cases were term and 54.1% were preterm. The mean hospital stay was 31.95 ± 34.7 days. 33 (38.8%) were at risk, 18 (21%) were injuries and 34 (40%) were insufficient. Metabolic acidosis and edema were the most common findings during the development of AKI.