0-6 yaş arası çocuklarda dışkılama özellikleri,kabızlık sıklığı ve fonksiyonel kabızlıkta etkili olan faktörler
Characteristics of defecation, frequency of constipation and factors associated with functional constipation in 0-6 years old children
- Tez No: 225352
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET DALGIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma GÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı; Sağlam Çocuk ve Genel poliklinik ünitelerinde yürütüldü.Çalışmaya 0-6 yaş arasında 1018 çocuk dahil edildi. Bu olguların ailelerine uygulanan yapılandırılmış iki anket ile;?Dışkılama özellikleri?Kabızlık sıklığı ve nedenleri?Fonksiyonel kabızlık üzerine etkili faktörler araştırıldı.Sonuç olarak; Sadece anne sütü ile beslenen 0-6 aylık çocuklarda dışkılama sıklığının daha fazla olduğu, ek gıda başlanması ile ve yaş büyüdükçe dışkılama sayısının azaldığı bulundu.Kabızlık görülme sıklığı %4.7 olup, olguların %4.2'sinde organik, %95.8'inde fonksiyonel kabızlık saptandı. Fonksiyonel kabızlık en sık 25-36 ay grubunda görüldü. Bu çocuklarda en sık görülen yakınma; dışkılama sırasında huzursuzluk, en sık görülen fizik muayene bulgusu; karında ele gelen dışkı kitlesi idi.Prematürite, ilk mekonyumun geç çıkarılması, iki yaştan önce tuvalet eğitimine başlamak, günlük 250 cc'nin üzerinde inek sütü tüketimi, okulda tuvalete gitmekten çekinme, hiç anne sütü almama ve az lifli gıda tüketimi kabızlık üzerine etkili faktörler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was performed in Faculty of Medicine Well Child Clinic and General Clinic in Gazi University.0-6 year?s old 1018 children are included in this study. Their parents are asked to complete a structured questioner. In this questioner we searched for:?Characteristics of defecation?Frequency of constipation?Factors associated with functional constipationWe demonstrated that stool frequency is high in only breast feed infants who are 0-6 months old. Stool frequency decreased with age and feeding pattern.We found that the constipation rate is 4.7%. In this constipated group, functional constipation and organic constipation is found as 95.8% and 4.2%, respectively. Functional constipation is most common in 25-36 months children. The most frequent complaint is discomfort and the most frequent physical examination finding is stool in the abdominal examination.We found that the functional constipation is associated with prematurity, meconium timing after 24 hours, toilet training before 2 years old, drinking cows milk more than 250 cc daily, refusing school toilets, absence of breast feeding and low fiber diet.