Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen bebeklerin maruz kaldıkları gürültü düzeylerinin belirlenmesi
Determination of noise exposure for newborns during their stay in Gazi University Hospital neonatal ıntensive care unit
  1. Tez No: 301174
  2. Yazar: UFUK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E.ESRA ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (GÜTF) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YDYBÜ) yatırılan prematüre ve zamanında doğmuş bebeklerin yatışları boyunca maruz kaldıkları gürültünün frekans (Hertz) ve şiddetinin (desibel) belirlenmesi ve bebeklerin yaşamsal bulgular, oksijenasyon, hastanede yatış süresi ve enteral beslenme başarısı ile kilo alımları gibi klinik parametreler arasındaki olası ilişkiyi de araştırmak amacıyla YDYBÜ `ne yatan 57 yenidoğan bebek çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar üç farklı markadaki küvözde izlenmiş olup yattıkları süre boyunca kayıt alınmıştır, ortalama kayıt süresi 133,73 ± 112,9 saattir.Vizit saatlerinde gürültünün daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Maksimum ve ortalama gürültü 8-16 saatleri arasında en fazla bulunmuştur. Miad ve prematüre arasında maruz kalınan maksimum ve ortalama gürültü düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Fifty seven premature and term infants were studied to measure noise exposure including frequency (Hertz) and sound pressure level (decibel) during the neonatal intensive care unit (NICU) stay ; and determine the relationship between noise exposure and clinical parameters including vital signs, oxygenation, hospitalization duration and success of full enteral feeding in newborn infants. Patienst were followed in three different incubators and all variabilities were registered. A microphone?s placed in incubator near to the infant?s head at admission and continuous records were done until discharge. Mean recording time was 133,73±112,9 hours.Noise exposure was found higher during unit rounds in NICU. Maximum and mean noisy hours were determined to be between 8-16 a.m. Maximum and average noise levels were not statistically significant different between preterm and term infants.