Duygusal zekâ ve kişilik özelliklerinin elit atletlerde dikkat ve performans üzerindeki etkisi
The effect of emotional intelligence and personality traits on attention and performance in elite athletes
  1. Tez No: 399017
  2. Yazar: ŞENOL GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırmaya, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören, 63 elit sporcu alınmıştır. Katılımcılara ilk etapta Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği (Schutte ve ark., 1998) ve Beş Faktör Kişilik Envanteri (Tatar, 2005) uygulanmıştır. Deneysel uygulama aşamasında ise her bir katılımcı Uluslararası Duygusal Resim Sistemi (IAPS)'nden seçilmiş 30 olumlu, 30 olumsuz ve 30 nötr duyguyu yansıtan fotoğrafa maruz bırakılmıştır. Fotoğraflar bilgisayar ekranına rastgele çıkmış ve katılımcı tarafından fotoğrafın yansıttığı duyguya denk gelen tuşa basılıncaya kadar ekranda kalmıştır. Bu aşamada katılımcının cevaplamayı doğru tuşu kullanarak en kısa zamanda yapması önemlidir. Deneyin ikinci aşamasında ise ekrana yine rastgele çıkıp iki saniye ekranda kalacak üç basamaklı bazı sayılar ve büyük harfler gelmiştir. Bu aşamadaki başarı ölçütü tek sayılı rakam ve sesli harflere verilen doğru tepkiler, bu tepkilerin reaksiyon zamanları ve çift sayılı rakamlarda ve sessiz harflerde tepki vermemektir. Sonuçlar, dışadönüklük, yumuşak başlılık ve gelişime açıklık kişilik özelliklerinin Test 1'de yer alan olumlu resimlere daha hızlı verilen tepkilerle ilişkili olduğunu, gelişime açıklık kişilik özelliğinin ise ayrıca, Test 1'deki genel ortalama ve doğru verilen tepkilerin ortalama hızları ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca Duyguların Kullanımı alt boyutu ile Test 1 ortalama, doğru yanıt ortalama ve olumlu fotoğraflara verilen tepki ortalaması süreleri arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Duyguların Değerlendirilmesi alt boyutu ile olumlu fotoğraflara verilen tepki süresi ortalaması arasında da negatif yönde anlamlı ilişki vardır. Test 2'nin bulgularına göre ise yumuşak başlılık kişilik özelliğiyle Test 2'de yer alan rakamlara verilen tepki süresi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Gelişime açıklık kişilik özelliğiyle ise Test 2'deki harflere verilen tepki süresi arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sample of the study included 63 elite athletes from various athletic disciplines. In the first experiment participants were randomly exposure to 90 visual stimulus selected from the International Affective Picture System (IAPS). Participants' task was to push to relevant button in response to positive, negative or neutral IAPS stimuli. Performance was determined by means of response time and correct. In the second experiment participants viewed three digit numbers or uppercase letters for two seconds. The task was to push the relevant button when a vowel or even number appeared on the screen. Performance was determined by means of and response times of correct answers. Pearson correlation and regression analyses with stepwise method were used to evaluate data. Results show that, agreeableness and openness to experience are related to faster response time to correct positive stimuli. Utilization of emotion dimension of emotional intelligence was also related to faster correct responses in experiment 1. Experiment 2, agreeableness was related to faster response times to numbers. On the other hand openness to experience was related to faster response times to letters. The results of the present study provided evidence for the argument that personality together with emotional intelligence may predict athletes' response patterns in response emotional and cognitive stimuli.