Elit erkek taekwondo sporcularında sirkadiyen ritmin bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of circadian rhythm on some physical and physiological parameters in elite male taekwondo athletes
  1. Tez No: 399016
  2. Yazar: EMEK CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KUTLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç : Sirkadiyen ritim 24 saatlik periyot boyunca meydana gelen psikolojik ve fizyolojik dalgalanmalardır (48,118). Bu çalışmada elit erkek taekwondo sporcularında (n=9) sirkadiyen ritmin bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi incelendi. Yöntem : Çalışmaya 9 elit erkek taekwondo sporcusu katıldı. Zaman periyodu 08:30-10:30, 11:30-13:30, 14:30-16:30, 17:30-19:30, 20:30-22:30 saatleri olarak ayrıldı. Sporculara Horne-Ostberg'in Sabahçıl-Akşamcıl Anketi ayrıca Epworth Uykululuk Ölçeği uygulanarak kronotipsel yapıları ve uyku kaliteleri belirlendi. Günün farklı zamanlarındaki sirkadiyen değişimlerini belirlemek için sırası ile sporcuların istirahat kalp atım sayısı (İKAS), intra-aural istirahat vücut ısısı (İVI), counter movement jump (CMJ), Counter Movement Jump Zirve Güç (CMJ(JB) – ZG), Counter Movement Jump Ortalama Güç (CMJ(JB) – OG) paldeung tekniği etki düzeyi (PTED), wingate anaerobik testi (WAnT) ile wingate anaerobik testi zirve güç (WAnT -ZG) ve Wingate Anaerobik testi ile sporcuların vücut ağırlıklarına karşılık gelen Zirve Güçleri (WAnT -ZG W/kg), Wingate anaerobik testi ortalama güçleri (WAnT / OG) ve Wingate Anaerobik testi ile sporcuların vücut ağırlıklarına karşılık gelen Ortalama Güçleri (WAnT -OG W/kg) ölçüldü ve intra-aural İVI ile diğer parametreler arasındaki ilişkiye bakıldı. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığına ilişkin kontrol, Shapiro-Wilks Testi ile incelendi. Verilerin normal dağılım göstermesi üzerine istatistiksel yöntem olarak tekrarlı ölçümler için varyans analizi (ANOVA) kullanıldı ve anlamlı fark elde edildiğinde bu farkın hangi zaman diliminden kaynaklandığını belirlemek amacı ile Lsd Post Hoc Analizi uygulandı. Değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose : Circadian rhythm refers to psychological and physiological variations that occur throughout the 24-hour period. This study tries to gain an insight into the effect of circadian rhythm upon some physical and physiological parameters for elite male taekwondo athlete. Method : Nine elite male taekwondo athlete took part in the study and they were subjected to Horne and Ostberg Morningness-Eveningness Questionnaire and also Epworth Sleepiness Scale, and in the light of these, their choronotype patterns and sleep qualities were established. The time period were at 08:30-10:30, 11:30-13:30, 14:30-16:30, 17:30-19:30, 20:30-22:30 hours on separate days in random order. In order to find out their circadian variations in different times of the day, their resting heart rate (RHR), intra-aural resting body temperature (RBT), counter movement jump height (CMJ), Counter Movement Jump Peak power (CMJ(JB) – PP), Counter Movement Jump Mean Power (CMJ(JB) – MP), the effect level of paldeung technique (PTEL), wingate anaerobic test (WAnT) ; wingate anaerobic test peak power (WAnT/PP), Wingate anaerobic test peak power Watt/Kilogram (WAnT- PP W/Kg) and wingate anaerobic test mean power (WAnT/MP) wingate anaerobic test mean power Watt/Kilogram(WanT-MP W/kg) were measured respectively, and the correlation between intra-aural RBT and other parameters was analyzed. The control on whether the data is appropriate for the normal breakdown was exerted through Shapiro – Wilks Test. When the data displayed a normal breakdown, the variance analysis (ANOVA) was employed as the statistical method for repetitive measurements, and once the significant difference was obtained, Lsd Post Hoc Analysis was applied to establish which time period this difference resulted from. Pearson Correlation Analysis was employed to see the relationship between the parameters.