Üniversite öğrencilerinin gelişmeleri kaçırma korkusu düzeyleri üzerinde duygusal zekâ ve kişilik özelliklerinin yordayıcı rolü
Predictive roles of emotional intelligence and big five personality traits on fear of missing out
  1. Tez No: 555232
  2. Yazar: CEYHAN TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma kapsamında incelenen Gelişmeleri Kaçırma Korkusu, kişinin, diğerlerinin deneyimliyor olduğu tatminkâr yaşantılardan kendisinin mahrum kaldığını düşündüğü ve bunun getirdiği kaygı ve korku olarak tanımlanmakta ve bu araştırmanın amacı da duygusal zekâ ve kişilik özelliklerinin gelişmeleri kaçırma korkusu üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 472 kadın, 92 erkek olmak üzere 564 öğrenciye ulaşılmıştır. Katılımcılar, Kişisel Bilgi Formu, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği-Kısa Formu ve Sıfatlara Dayalı Kişilik Testini cevaplamışlardır. Veriler, ilişkisel tarama modeline göre ve çoklu doğrusal regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, duygusal zekâ ve gelişmeleri kaçırma korkusu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanırken, nevrotizm ve deneyime açıklık boyutları ile de anlamı düzeyde pozitif yönlü bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Regresyon sonuçları, gelişmeleri kaçırma korkusu ile sorumluluk, dışa dönüklük ve yumuşak başlılık boyutlar arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Katılımcıların gelişmeleri kaçırma korkusu düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi ve romantik ilişki durumuna göre farklılaşmadığı görülürken, sosyal medyayı kullanma sürelerine göre anlamlı derecede farklılaştığı görülmüştür. Araştırma sonuçları ışığında, üniversite ilgili birimleri tarafından öğrencilerin aktif olmaları beklenen üniversite hayatlarında gerçek yaşamda deneyimleyebilecekleri aktivite alanları oluşturulmasıyla fiziksel sosyal ve duygusal anlamda daha sağlıklı bir süreç geçirmelerine vurgu yapılmakla beraber duygusal zekâ gelişimine katkıda bulunabilecek çalışmaların erken eğitim düzeylerinden itibaren başlatılması önerilmektedir. Deneyimledikleri gelişmeleri kaçırma korkusunun yol açabileceği olumsuzluklar konusunda farkındalık çalışmaları yapılması ve ilişkili olan sosyal medya kullanımının sıklığının kontrolüne yönelik bilişsel ve davranışsal müdahaleler gerekebileceği için okul psikolojik danışma birimlerinin bu konuya yönelik destek çalışmaları yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fear of missing out, which is examined in the scope of this study, means fear or concern about missing out satisfying events which is experienced by others. The study examined the predictive roles of emotional intelligence and big five personality traits on fear of missing out in Turkish university students. The study was carried out with 564 (472 female, 92 males, Mage = 19.66 years, SD = 1.22, and age range: 17-29) students who receiving education in Faculty of Health Science, Sağlık Bilimleri University. Participants completed the Personal Information Form, Trait Emotional Intelligence Questionnaire–Short Form, the Adjective Based Personality Test, and the Fear of Missing out Scale. The data was organized by relational screening model and analyzed by independent sample of T-test, multiple linear regression analysis and one-way ANOVA. Results of the study indicated that fear of missing out positively correlated with neuroticism and openness, and negatively correlated with emotional intelligence. The regression results showed that neuroticism, openness, and emotional intelligence were significant predictors of fear of missing out, while consciousness, extraversion, and agreeableness were not significant predictors of fear of missing out. Participants' level of fear of missing out did not differentiate in accordance with their gender, class and relationship status. In addition, there is significant difference between fear of missing out level of participants in terms of time spent on social media. In consideration of the results of the research, it is emphasized that the students will be able to experience“real”activities in the various areas provided by university administration in order that they can undergo a healthy process in the sense of physical, social and emotional. In addition, it is suggested that studies that may contribute to development of emotional intelligence should be initiated from early educational levels. Also, it is recommended that university psychological counseling units should support this issue in order to raise awareness about the negative outcomes of fear of missing out and to be able to use cognitive and behavioral interventions to control the frequency of social media use.