İmplant tedavisi yapılmış bireylerde tedavi sonrası mevcut peri-implant sağlığın değişik parametreler içinde değerlendirilmesi (Retrospektif çalışma)
Evaluation of postoperative peri-implant health in individuals who received implant therapy BY applying various parameters
- Tez No: 399119
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dişlerin kaybedilmesi sonrasında estetik, çiğneme, fonasyon ve yutkunma gibi fonksiyonların tekrar eski haline getirilebilmesi için günümüzde sıklıkla dental implantlardan yararlanılmaktadır. Dental implant uygulamaları sırasında ortaya çıkabilecek gerek estetik gerekse de fonksiyonel sorunların en aza indirilmesine yönelik çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. İmplant çevresindeki dokular ve implant üstü protetik yapıların implant başarısının değerlendirilmesinde en önemli kriterler olduğu bilinmektedir. Retrospektif olarak dizayn edilen çalışmamızda 1 yıldan 15 yıla kadar olan süreç içerisinde implant tedavisi yapılan bireylerin, mevcut implant üstü protetik yapıları ve peri-implant dokularının sağlık durumları çeşitli parametreler içerisinde değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda: Yıllar içerisinde peri-implant dokuların sağlık ve hastalık durumları ile bu süreler içerisinde oluşan değişiklikler, implant tedavisi yapılan bireylerin mevcut oral hijyen durumları ile bu durumun implantlar ve çevre dokuları üzerindeki etkiler, implant üzeri protetik uygulamaların beyaz estetik (BES) ve implantlar çevresi yumuşak dokuların pembe estetik (PES) indekslerinin yardımıyla mevcut estetik durumlarının tespitleri yapılmış tüm bu faktörlerin birbirleriyle ilişkisi gözden geçirilerek implant başarı veya başarısızlığının nedenleri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, dental implants are often used to retrieve functions such as aesthetics, phonation, mastication and swallow following loss of teeth. Therfore, many studies are carried out to reduce both aesthetical an functional problems during implant procedure. Implant prosthetics and tissues around dental implants are known as the most critical factors to assess success of dental implants. In our retrospective study, implant prosthetics and peri-implant health of individuals who have undergone implant therapy in the last period of 1 to 15 years, are evaluated by various parameters. In consequence of our study, peri - implant health and changes which have occured during years; oral hygiene situation and its effects on implants and peri-implant tissues in individuals who have taken implant therapy, aesthetical aspects of dental implant prosthetics and peri-implant soft tissues are evaluated by the aid of respectively, White Esthetic Score (WES) and Pink Esthetic Score (PES), and reasons of implant failure or success were tried to be understood by considering correlation of all these factors.