Benzo(A)piren (BAG)' in akciğer dokusu üzerine etkisi ve curcumin' in olası koruyucu özelliğinin çeşitli mikroskobik yöntemlerle incelenmesi
Investigating the effects of benzo(A)pyrene on lung tissue and the possible protective effects of curcumin with several microscopic techniques
  1. Tez No: 399121
  2. Yazar: İREM İNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, çevresel kirliliğin önemli etmenlerinden olan BaP'ın akciğerde oluşturabileceği hasarda curcumin'in olası koruyucu etkileri immunohistokimyasal ve elektron mikroskobik yöntemlerle incelenmesi amaçlandı. Araştırmamızda 36 adet Wistar albino erkek sıçan, her grupta 6 denek olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. Bunlar; 1. Grup: Kontrol, 2. Grup: Mısır Yağı Grubu, 3. Grup: DMSO Grubu, 4. Grup: BaP, 5. Grup: Curcumin, 6. Grup: BaP+Curcumin uygulanan gruplar olarak belirlendi. 6 hafta sonunda deneklerin akciğer dokuları alınarak alışılagelmiş ışık mikroskobik ve elektron mikroskobik izleme yöntemlerinden geçirildi. Kesitlerin bir kısmı Masson' un üçlü boyaması, bir kısmı ise PCNA ve Kaspaz-3 immünohistokimyasal yöntem ile boyandı. Yapılan histokimyasal değerlendirmeler sonucunda BaP' ın hücre döngüsünü uyardığı ve bunun sonucunda neoplastik değişikliklere neden olabileceği kanısına varıldı. Elektron mikroskobik incelemelerde belirlenen fibrotik değişiklikler de bu bulguları destekler nitelikteydi. Bir antioksidan olan curcumin'in ise bu hasarlar üzerinde kısmen etkin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the lung damage caused by Benzo(a)pyrene, which is one of the important environmental pollution factor, and the possible protective effects of curcumin by using immunohistochemical and electron microscopy methods. In our experiment we used 36 Wistar albino male rats which were seperated into six groups and each group had 6 rats. These groups are identified as Group 1: Control, Group 2: Corn Oil, Group 3: DMSO, Group 4: BaP, 5.Group: Curcumin, Group 6: BaP+Curcumin applied groups. After 6 weeks, lung tissues were extracted and prepared for light and electron microscopy investigation. Some of the sections were stained with Masson Trichrom and the others were stained with PCNA and caspase 3 antibodies. With these markers and electron microscobic images, we determined that Benzo(a)pyrene caused adverse effects on lung tissue and curcumin reverse these negative effects partially. In conclusion, histochemical evaluations indicate that BaP induces cell cycle, and it can also cause neoplastic chances. The fibrotic changes determined with electron microscopic examination support these findings. As an antioxidant, the curcumin is determined to be partially effective on this damage.