Nano gümüş partikülleri ile kaplanan ortodontik braketlerde antibakteriyel özelliklerin, iyon salınımlarının ve biyouyumluluğun in vivo ve in vitro olarak değerlendirilmesi
In vivo and in vitro assessment of the antibacterial effects, ion release and biocompatibility of nano silver coated orthodontic brackets
  1. Tez No: 399124
  2. Yazar: GAMZE METİN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİA LALE TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı sabit ortodontik tedavilerin sık görülen yan etkisi olan beyaz nokta lezyonlarının (BNL), gümüşün antibakteriyel özelliğinden yararlanılarak önlenmesi amacıyla, nano gümüş partikülleri ile kaplanan ortodontik braketlerin antibakteriyel özelliklerinin, iyon salınımlarının ve biyouyumluluklarının in vivo ve in vitro olarak değerlendirilmesidir. Mandibular kesici dişlerine nano gümüş partikülleri ile kaplanan ortodontik braket ve konvansiyonel ortodontik braket yapıştırdığımız 12 adet Wistar Albino rat çalışma (6) ve kontrol grubu (6) olarak ayrılmıştır. 0,1, 3, 7, 14, 30, 45 ve 75. günlerde molar ve kesici dişler üzerinden dental plak, alt dudak vestibül mukoza smeari, tükürük ve kan örnekleri alınmıştır. Çürük değerlendirilmesi, 75. günün sonunda anestezi altında sakrifiye edilen ratların alt ve üst çene dişlerinin çürük boyayıcı solüsyonlar ile boyanıp, çürük alanı oranlarının hesaplanması ile yapılmıştır. Biyouyumluluk deneyi için 12 adet rat randomize olarak 2 gruba ayrılmıştır. Ratların sırt bölgelerine çalışma grubunda nano gümüş partikülleri ile kaplanan ortodontik braketler, kontrol grubunda ise konvansiyonel ortodontik braketler yerleştirilmiş ve 7, 14, 30 ve 60. günlerde çevre yumuşak dokuları ile beraber çıkarılıp histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlarımıza göre çalışma grubunda özellikle 1 ay sonunda braket etrafında S. mutans sayılarının anlamlı derecede azaldığı, molar diş parlak yüzeylerinde çürük oluşumunun önemli düzeyde önlendiği saptanmıştır. Tükürük ve kan örneklerinde 7. günde gümüş konsantrasyonlarının arttığı sonraki günlerde azaldığı izlenmiştir. Biyouyumlulukları histopatolojik olarak gösterilen nano gümüş kaplanan ortodontik braketlerin klinik uygulamalarda BNL'lerin önlenmesinde olumlu sonuçlar verebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to evaluate the antibacterial properties, ion release, and the biocompatibility of nano silver coated orthodontic brackets, to assess the possible reduction of the areas of tooth decay and demineralization during fixed orthodontic treatment compared to conventional brackets. Nano silver coating process was applied to the standard orthodontic brackets and were placed on the mandibular incisors of Wistar Albino rats in the study group (6) and the conventional brackets in the control group (6). Dental plaque, mucosal vestibular smears, saliva and blood samples were collected from rats at 0, 1, 3, 7, 14, 30, 45, and 75th days of the study. The amount of silver ions in blood and saliva was measured and microbiological evaluation was made in the samples of smear and dental plaque for S. mutans. For testing cariogenicity, all rats were sacrified under anesthesia at the end of 75 days. First of all, the soft tissues of both jaws were removed and cleaned and all teeth were stained using a caries indicator, then the caries ratio was assessed. In the biocompatibility study, nano silver coated and standard brackets were aseptically implanted subcutaneously in the dorsal region of rats. Brackets were removed with the surrounding tissues at 7, 14, 30, and 60 days. The specimens were evaluated for inflammatory response. Results showed that nano coated orthodontic bracket favored the inhibition of S. mutans on day 30 and reduction of caries on the smooth surfaces. Silver counts of saliva and serum samples were significantly higher in study group on day 7 and reduced on following days. The biocompatibility results indicated similarities in terms of tissue reaction between the study and control groups. So we suggest that nano coated orthodontic bracket can be helpful for prevention of WSL during fixed orthodontic treatment.