Peri-implantitisin rejeneratif tedavisinde kullanılan iki farklı kemik greftinin klinik ve radyolojik olarak karşılaştırılması
Clinical and radiological comparison of two different bone graft material used in regenerative peri-implantitis treatment
- Tez No: 399135
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmamızda peri-implantitisin vertikal defektlerinde PTG ve hayvan kaynaklı kemik greftlerinin klinik ve radyolojik olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 22 hasta üzerinde 35 implant tedavi edilmiştir. Gruplardan birine titanyum döner fırça ile beraber PTG uygulanırken, diğer gruba ksenogreft ve kollajen membran uygulanmıştır. Her iki grupta greftlerin üzeri TZF membran ile örtülmüştür. Başlangıçta ve tedaviden sonra 3. ve 6. aylarda klinik olarak plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), cep derinliği (CD), sondlamada kanama (SK), klinik ataşman seviyesi (KAS), yapışık dişeti genişliği ölçümleri yapılmıştır. Başlangıçta ve tedavi sonrası 6. ayda deney bölgesinden dental volumetrik tomogrefiler (DVT) elde edilmiş ve kemik dolum oranları koronal kesitlerde mesial ve distal, sagittal kesitlerde ise bukkal ve lingual olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda tüm ağız PI, GI, CD, KAS, SK değerlerinde gruplar arası tedavi öncesi, tedavi sonrası 3. ve 6. aylarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmemiştir. Her iki grupta ortalama CD ve KAS seviyesinde azalma meydana gelmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber klinik ataşman kazancının PTG uygulanan grupta daha yüksek olduğu ortaya konulmuştur. Radyografik olarak değerlendirildiğinde PTG grubunda kemik yükseklğindeki azalma miktarı ksenogreft grubunda daha yüksektir. Ortalama kemik dolum oranı PTG grubunda daha yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study we evaluated comparison of equine bone grafts and PTG, in vertical defects of peri-implantitis in clinically and radiologically measurements. A total of 35 implants in 22 patients treated in this study. In one of the groups PTG applied with titanium rotary brush, another group xenograft and collagene membrane applied. In both groups PRF membrane established upon the graft material. Before treatment, 3 months and 6 months after treatment plaque index (PI), gingival index (GI), pocket depth (PD), bleeding on probing (BOP), clinical attachment level (CAL), keratinized gingival depth (KGD) measurements recorded. Dental volumetric tomography (DVT) both before treatment and 6. months after treatment obtained from test area and bone filling ratios evaluated in coronal cross-sections; as mesial and distal, in sagittal cross-sections; as buccal and lingual. In this study we found any significant statistical difference between groups in PI, GI, PD, CAL, BOP of all before treatment and 3 and 6 months after treatment values. In both groups avarage of PD and CAL levels decreased. Despite of there is not statistically difference, clinical attachment gain was higher in PTG group. In PTG group amount of bone height reduction is higher than xenogreft group if radiologically evaluated. Avarage of bone filling ratio is higher in PTG group