Peri-implantitisin çevresel alveolar kemiğe etkisinin fraktal analiz yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of peri-implantitis on the peripheral alveolar bone using the fractal analysis method
- Tez No: 877287
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT DENİZ ÇETİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Peri-implantitis, peri-implant dokuda inflamasyon ve ilerleyen kemik kaybı ile karakterizedir. Peri-implantitisin tanısı, prognozu ve tedavisi, klinik ve radyografik verilerin doğru bir şekilde değerlendirilmesine bağlıdır. Çeşitli araştırmaların sonuçlarına göre, peri-implantitisin prevalansı, hasta popülasyonunda %4,7-%45 arasında ve implant popülasyonunda %3,6-%22,1 arasındadır. Radyografiler peri-implantitis dahil periodontal hastalıkların teşhisinin yanı sıra şiddetinin ve kapsamının doğru bir şekilde anlaşılabilmesi ve tedavi sürecinde alveoler kemik desteğinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılan etkin teşhis araçlarıdır. Fraktal boyut analizi, tıp alanında radyografiler üzerinde görüntü analizi yapmak, potansiyel hastalıkları teşhis etmek veya mevcut hastalıkların şiddeti ve ilerleyişi hakkında bilgi edinmek için kullanılan bir yöntemdir. Kemik içindeki düzensiz trabeküler yapılar Fraktal Boyut Analizi ile belirlenerek kemik yapısı değerlendirilebilir. Bu çalışmanın amacı, fraktal analizin panoramik radyografiler kullanılarak sağlıklı peri-implant mukozası ve peri-implant hastalığı olan bireyler arasında peri-implant trabeküler kemiği ayırt edip edemeyeceğini belirlemek ve yine hesaplanan fraktal değerlerin kişilerin klinik bulguları ile korale olup olmadığını değerlendirmektir. Çalışmamızda, fraktal boyut analizi parametrelerinin hesaplanması amacıyla, 2022-2024 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'nda implant tedavisi görmüş ve muayene kayıtları bulunan hastaların panoramik radyografları kullanıldı. Mandibula molar bölgelerinde tek dental implant bulunan, klinik muayene kayıtlarına göre, kontrol grubunu oluşturacak peri-implantitis açısından sağlıklı 53 ve test grubunu oluşturacak peri-implantitis tespit edilmiş 50, toplam 103 hasta ile çalışma gerçekleştirildi. Peri-implantitisli ve sağlıklı implantların FB değerleri karşılaştırıldığında test grubunun ortalama FB değerleri istatistiksel olarak anlamlı ve daha az olduğu tespit edildi. Çalışma sonuçlarına göre FBA'nın peri-implantitisin trabeküler kemik üzerine etkisinin değerlendirilmesinde etkili bir yöntem olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Peri-implantitis is characterized by inflammation and progressive bone loss in the peri-implant tissue. The diagnosis, prognosis and treatment of peri-implantitis depend on the accurate evaluation of clinical and radiographic data. According to the results of various studies, the prevalence of peri-implantitis is between 4.7% and 45% in the patient population and 3.6% and 22.1% in the implant population. Radiographs are effective diagnostic tools used to diagnose periodontal diseases, including peri-implantitis, as well as to accurately understand their severity and extent and to evaluate alveolar bone support during the treatment process. Fractal dimension analysis is a method used in the field of medicine to perform image analysis on radiographs, to diagnose potential diseases or to obtain information about the severity and progression of existing diseases. Irregular trabecular structures within the bone can be determined by Fractal Dimension Analysis and bone structure can be evaluated. The aim of this study is to determine whether fractal analysis can distinguish peri-implant trabecular bone between healthy peri-implant mucosa and individuals with peri-implant disease using panoramic radiographs and to evaluate whether the calculated fractal values correlate with the clinical findings of the individuals. In our study, panoramic radiographs of patients who received implant treatment at the Department of Periodontics, Faculty of Dentistry, Gazi University between 2022-2024 and whose examination records were available were used to calculate the fractal dimension analysis parameters. The study was conducted with a total of 103 patients with a single dental implant in the mandibular molar region, 53 healthy patients in terms of peri-implantitis who would constitute the control group according to the clinical examination records and 50 patients with peri-implantitis who would constitute the patient group. When the FB values of the peri-implantitis and healthy implants were compared, it was determined that the average FB values of the patient group were statistically significant and less. According to the study results, it was thought that FBA could be an effective method in evaluating the effect of peri-implantitis on trabecular bone.