Elit güreşçilere müsabaka aralarında uygulanan oksijen takviyesinin oksijen saturasyonu ve bazı toparlanma parametrelerine etkisi
The effects of oxygen supplementation on oxygen satuaration and and some recevory parameters of elite wrestlers.
- Tez No: 399137
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada gün içerisinde değişik dinlenme aralıkları ile müsabakalar yapan güreşçilere uygulanan oksijen takviyesinin toparlanmaya ilişkin etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Araştırma da Türk Güreş Milli Takımlarında yarışan 16 erkek güreşçi denek olarak kullanılmistir. Sporculara bir şampiyona sümilasyonu oluşturularak, sırasıyla 90, 60 ve 30 dakika dinlenme aralıkları ile 4 kontrol müsabakası yaptırıldı. Dinlenme aralıklarında deney gurubuna müsabaka bitimini takiben 5 dakika jog sonrası 10 dakika süre ile oksijen takviyesi uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunun ölçüm zamanları müsabakalardan değerleri kaydedilmiştir. Deneklerin kalp atım hızları, laktat değerleri tansiyon değerleri ve oksijen saturasyon düzeyleri her müsabaka öncesi ve sonrası olmak üzere 8 kez ölçüldü. Bulguların istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 16.0 bilgisayar paket programı ile yapıldı. Güreşçilere yaptırılan 4 güreş müsabakası da deney ve kontrol grubuna ait güreşçilerin kalp atım hızı ve laktat düzeylerini önemli ölçüde artırdı (P0.05). Müsabakalar arasında verilen dinlenme sürelerinde deney grubuna uygulanan 10 dk'lık oksijen takviyesi sonrasında sporcuların oksijen saturasyon düzeyleri kontrol grubuna göre 60 ve 30 dk.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of supplemental oxygen on recovery parameters of the wrestlers who competed in different resting intervals. The subjects were the 16 male wrestlers who competed for Turkish National Team. A tournament simulation was designed and 4 matches were completed with 90, 60 and 30 minutes rests respectively. After the end of a competition following a 5 minutes of jogging, the experimental group received oxygen supplementation after each competition. Heart rate, lactate levels, blood pressure and oxygen saturation values of the subjects were measured a total of 8 times before and after each match. Statistical evaluation of results was performed with SPSS 16.0 computer software package. The experimental and control group's heart rate and lactate levels increased significantly (P 0.05). A 10 min of oxygen supplementation applied to the experimental group 60 and 30 minutes rest periods between competitions increased oxygen saturation levels compared to the control group.