Cerrahi girişim yapılacak olan hastaların işlem öncesinde görsel ve sözlü olarak bilgilendirilmesinin anksiyete üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of the visual and verbal information on anxiety in patients prior to the scheduled surgery
- Tez No: 399138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SANCAR ATAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Psikiyatri, Dentistry, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Diş hekimi korkusu en sık rastlanan korkular arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Hastanın tedavi öncesinde kendisine yapılacak işlem hakkında bilgilendirilmesinin, anksiyete düzeyinin azalmasına katkıda bulunduğu çeşitli araştırmalarda gösterilmiştir. Çalışmanın amacı ağız diş çene cerrahisinde gömülü diş çekimi ve ortognatik cerrahi işlem yapılan bireylerde ideal bilgilendirme yönteminin nasıl olması gerektiğini araştırmaktır. Gömülü diş çekimi ve ortognatik cerrahi işlem uygulanan hastalar işlemden önce kontrol grubu (n=42/n=9); cerrahın seslendirdiği video grubu (n=43/n=9) ve sessiz video grubu (n=44/n=9) olmak üzere 3 alt gruba randomize edildi. Tüm gruplarda yer alan hastalar anksiyete ve ağrı açısından gömülü diş çekimi yapılan grupta işlemden 3 gün öncesinde; ortognatik cerrahi uygulanan grupta ise işlemden 1 gün öncesinde; bilgilendirme videosunu izledikten hemen sonra; ameliyattan hemen önce ve ameliyattan hemen sonra değerlendirildi. Değerlendirmede anksiyete için durumluluk ve sürekli kaygı ölçeği (STAI-S / STAI-T); modifiye dental anksiyete skalası (MDAS); dental anksiyete sorusu (DAS) ve ağrı için ise görsel analog skalası (VAS) kullanıldı. Toplam 156 hasta çalışmaya alındı. Tüm gruplardaki hastaların sosyodemografik parametreleri ve başlangıçtaki anksiyeteleri (STAI-S, STATI-T, MDAS, DAQ skorları) benzer bulundu. Anksiyete açısından skalalara bakılıp anket dönemleri birbiri ile karşılaştırıldığında tüm grupların sonuçlarının birbirine benzer olduğu saptandı. Ancak video grubundaki hastaların kontrol grubundakinden daha memnun olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Dental fear is the fourth most common fear among the population. Also it's known that well-informed patients seemed to have a less anxious state providing the least anxiety prior to a scheduled surgery. The purpose of this study is to investigate the ideal patient information type prior to impacted tooth extraction and orthognathic surgery. Patients scheduled for impacted tooth extraction and orthognathic surgery were randomized into 3 subgroups; control group (n=42/n=9); surgeon covered video group (n=43/n=9); silent video group (n=44/n=9). Each group was assessed for anxiety and pain perception in 3 days prior to impacted tooth extraction and in 1 day prior to orthognathic surgery; right after watching the informative video, just prior to surgery, and after the surgery. Assessments were done with State-Trait Anxiety Inventory (STAI-S / STAI-T), Modified Dental Anxiety Scale (MDAS), Dental Anxiety Question (DAQ) and visual analog scale (VAS) for pain. A total of 156 patients were enrolled in the study. Social-demographic parameters and baseline anxiety (STAI-S, STATI-T, MDAS, DAQ scores) of groups were found similar. Scales did not show any statistically significant difference for anxiety in all periods. But the patients that rank among the video group reported more satisfaction than the control group.