Ceyhan'da mısır ekilişlerinde uçakla sıvı ilaç uygulamaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 39922
  2. Yazar: MUZAFFER TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAHRİ DELİGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Türkiye'de 500 bin ha ekim alanına sahip olan mısır bitkisi büyük önem taşımaktadır. 1991 verilerine göre Adana ilinde 21 627 ha ekim alanına sahiptir. Bu nedenle bölgede geniş alanlarda tarımı yapılan mısır bitkisinin iki önemli zararlısı olan mısır kurdu ve mısır sap kurdu ile mücadelede havadan ilaçlamak zorunlu hale getirmiştir. Bu amaçla Ç.Ü. Ceyhan Meslek Yüksekokulu arazisinde uçakla ilaç uygulaması yapılmıştır. Uygulamalarda, Piper Pawnee Brave PA-36/300 tarım uçağında D8-45 (SS 4664) hidrolik Tee- Jet meme takımı kullanılmıştır. Denemelerde, meme verdisi uçak yer hızı ve diğer kalibrasyon değerleri ölçülmüştür. Termik hava akımlarının şiddeti ve uygulamaya olan etkisi, hava stabilite (SR) ve dağılım katsayıları ((Pk) ile belirlenmiştir. Hava stabilite katsayısı (SR) denemelerde; -4,60 ve 1,85 arasında ve dağılım katsayıları (Pk)'da; 2,1 ile 2,7 arasında saptanmıştır. Uçakla sıvı ilaç uygulamasında, dağılım genişliğindeki bitki ve örnek alma sehpaları üzerinde damla sayısı ve kalıntı miktarları saptanmıştır, örnek alma sehpalarındaki örneklerde suya duyarlı kartlar ve bitki yüzlerindeki örnekleme yüzeylerinde filitre kağıtları kullanılmıştır. Damla dağılımı, fiziksel damla analiz yöntemi ile belirlenmiştir. Özel örnek alma sehpaları üzerinde 4 yüzeye suya duyarlı kartlar yerleştirilmiştir. Dağılım genişliğinde; Hareketli yatay (HY), hareketli düşey (HD), sabit yatay (S Y) ve sabit düşey (SD) yüzeylerde örnekleme yapılmış ve damlaların sayılan ile çaplan mikrometren" mikroskop ile belirlenmiştir. Geliştirilen bir eşitlik ile leke çaplan gerçek damla çaplarına dönüştürülmüştür. Bilgisayar programlan ile damla spektrumu ve karakteristik çap değerleri olan NMD, MMD, VMD ve CH hesaplanmıştır. Denemelerde damlaları en iyi karakterize eden hacimsel orta çap VMD yatay örnekleme yüzeylerinde 236-284 |im; düşey yüzeylerde 218-295 um arasında değişmektedir. Birim örnek alma yüzeyinde toplanan damla sayılan da örnekleme yüzeylerine göre değişmektedir. Yatay yüzeylerde 25-28 ve düşey yüzeylerde 22-23 adet/cm2 olarak saptanmıştır. Damla sayısı dağılım düzgünlüğünün varyasyon katsayıları incelenmiştir. Dağılım genişliğinde varyasyon katsayısı değerleri % 43,70 ile % 51,02 oranında ve kabul edilen iş genişliğinde % 25,61 ile % 35,53 arasında değişmektedir. Varyasyon katsayısı % 50 değişim sınırlan içinde olduğu için yeterli düzgünlükte kabul edilmiştir. Kalıntı dağılım parernlerinin belirlenmesinde Turner yapımı filtreli 111-000 model fluorometre kullanılmıştır. Sıvı ilaç denemelerinde püskürtme sıvısı içine fluorışıl özellik gösteren BSF (Bnlant Slpho Flovine) kullanılmıştır. Örnekler, bitkinin üç değişik yaprak seviyesine yerleştirilen filitre kağıtları ile yaprak üst ve alt yüzeylerinden alınmıştır.Fluorometrik analiz yöntemi, tarla çalışmalarından önce labaratuvarlarda denenmiş ve kalibrasyon çalışması yapılmıştır. Örnekleme yüzeylerinde elde edilen BSF belirteç maddenin fluorometrede okuması Fu (%) yapılmıştır. Okumalara karşı gelen Cu (}ig/ml) değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler daha sonra Gp (|i.g/cm2)'ye dönüştürülmüştür. Dağılım genişliğinde kalıntı dağılım paternleri her yaprak seviyesi için hesaplanmıştır. Denemelerde yaprak üst yüzeyindeki kalıntı oranı I. denemede % 75,8, II. Denemede %69,6 yaprak alt yüzeyindeki kalıntı oranı I. uygulamada %24,2 II. uygulamada %30,4 olarak bulunmuştur. Sıvı ilaç uygulamasının ortalaması dikkate alınarak 2,39 10-2.[ig/cm2 lik kalıntı miktarının % 43,9'ı üst yaprak seviyelerinde, % 32,4'ü orta yaprak seviyelerinde ve % 23,7'si de alt yaprak seviyelerinde saptanmıştır.Kalıntı miktarının enine dağılım düzgünlüğünde varyasyon katsayıları I. ve II. denemelerde sırasıyla dağılım genişliği içinde ise % 53,1 ve % 82,31 olarak bulunmuştur. îş genişliğinde ise % 33,3 ve %36,6 olarak saptanmıştır. Kullanılan uygulama hacmine göre iki uygulamada teorik kalıntı miktatarı, örnekleme yüzeylerine ulaşan kalıntı miktarı ile karşılaştırılmıştır. Teorik damla sayılarının uygulamada kabul edilen iş genişliğindeki % 40,67'si I. denemede % 48,92'si II. denemede ölçülmüştür. Araştırmada kullanılan tarım uçağının sorti zaman analizi ve iş verimi değerleri de hesaplanmıştır. Deneme alanı ile pist arası mesafenin uzak olması ve deneme parselinin küçük olması nedeniyle iş verimi değeri küçük çıkmıştır. Bir sortide geçen süre 13 dakika ve iş verimi 1,5 da/min olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY The corn plant has been cultured on an approximately 500 000 hectares area in Türkiye is very important for the country. According to the data of 1991 this amount is as 21 627 hectares. For this reason, spraying by aircrafts should be applied for european corn borer and corn stalk borer which are two important insects of corn plant in this area. For this purpose spraying by aircraft has been done in the area of Ç.Ü. The Institute Of Higher Education in Ceyhan. Sampling of spraying application was made for determining the drop and residue on plant and special sampling surfaces by the aircraft. These sampling were made with the water sensitive cards on the tables. The samples on the plant were made by filtered papers. In the applications Piper Pawnee Barwe PA 36 300 aircraft which has got Hydrolic Tee Jet nozzles and D8-45 (SS 4664) were used. In the applications flow rates of the nozzle ground speed and the other calibration values were measured. The intensity of the thermic air current and its effection to the applications were determined with the air stability ratio (SR) and coefficient of distribution (Pk). The intensity of the thermic air current and its effection to the applications were determined with the air ratio and distribution coefficient are between -4.6 and +1.85 and also distribution coefficient are between 2.1 and 2.7 were determined. The droplet distribution was determined with the physical droplet analysis method for the droplet distribution using the water sensitive papers wich were set on the special sampling surface. The application were determined on the surfaces of active horizontal, active vertical, static horizontal, static vertical The droplet number and the stain diameters which were on the examples taken from each application were measured with micrometer microscope. The stain diameter were converted to the original droplet diameter by using the equation developed. The droplet spectrum and the characteristic diameter values which NMD, MMD, VMD and HC were calculated with the computer softwares. The volume median diameter which was the best characteristic for the droplets was between 236 and 284 |xm on the horizontal surfaces, and its value has changed between 218 and 295 (im. The coefficient of variation of the distribution homogenity of the droplet density was examined. The distribution intensity of droplet density was determined between 25.11 and 28.48 on the horizontal süTfâce and 22.14 and 25.00 droplet/cm2 on the vertical surface. Droplet per cm2 on horizontal surface was found less than ones on vertical surface. The coefficient variation were found as 43.70%, 51.02% in the distribution swath and were calculated as 25.61% and 35.53% in the effective swath.The coefficient variation values would be accepted because these values were within the ±50% limits.70 The distribution homogenity of the droplet density was examined with the coefficient of variation (CV%). The coefficient variation values were found as 43.70% and 51.02% in the distribution swath and were calculated between 25,61 and 35.53. The coefficient variation values would be accepted, because these value were with in the ±50% limits. Fluorometer 1 1 1-000 model with filter made in Turner was used for determining of the residue distribution patterns. BSF(Brilant Slpho Flouin) was used. Samples were made from the top and bottom surfaces of leaves which the filtered paper was located on the plants three leaves level. Fluorometer was calculated in the labratuary before the field trials. Cu(p.g/ml) values equal to Fu readings were- calculated by equations for four sensitive level. Then these values were converted to the residue amount Gp (^ig/cm2). The residue distribution patterns for each level of leaf were obtained at the distribution width. The relative coverage rates of the residue amount on the top surfaces of leaves were determined as 75.88 and 69.5 at the first and second trials, and also they were determined on the bottom surfaces as 24.2 and 30.4, respectively. Considering the average amount of spraying, this value was determined as 43.9% on the top, 32.4% in the middle and 22.7% at the bottom of leaf level from the amount of residue as 2.39. 10"2 cm2. The coefficient variation at the two applications were 53.1% and 82.31% on the distribution width and they were 33.3% and 36.6% on the effective width. The theoretical residue amount at the three trials associated with the used application volume was compared to the droplet density on the water sensitive paper sampling surfaces and the residue amount on the filter paper sampling surfaces. The reaching rate to target were calculated and were measured on the target surfaces as the droplet amount of total applied defoliant were 40.67% at the first, 58.92% at the second trial land. The sortie time and the work efficiency of the aircrafts used in this research were calculated. As the distance between experiment trial land and pist is far away and experiment trial land is small, the work efficiency is low. The sortie time was 13 minutes and the work output was 1.5 da/min.