Bir hastanede çalışan doktor, hemşire ve ebelerin aşılanma durumu
Vaccination status of the doctors, nurses and midvives working in A hospital
  1. Tez No: 399159
  2. Yazar: DEMET YANIKLAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİLE BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan doktor, hemşire ve ebelerin aşılanma durumunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 500 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir (%70). Araştırmada 43 sorudan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Veriler frekans, yüzdeler ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların tamamına yakını (%92,2) yaptığı iş nedeniyle bulaşıcı hastalıklar açısından risk altında olduğunu düşünmektedir. Risk altında olduğunu düşündükleri hastalıklar arasında Hepatit A, B, C ilk sırada (%55,0) yer almaktadır. Katılımcıların tamamına yakını mesleki riskleri nedeniyle aşılanmanın gerekli olduğunu ve yapılması gereken aşıların başında Hepatit aşısının yer aldığını ifade etmişlerdir. Katılımcıların %81,0'inin hepatit B'ye karşı bağışık olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu İnfluenza aşısı yaptırmak ile ilgili olumsuz görüşe sahiptir. Katılımcılara göre Hepatit A,B programa aşılama programına dahil edilmesi gereken öncelikli aşılardır. Bu aşıları sırasıyla Tetanos (%22,2), Kızamık-kızamıkçık (%14,8), Pnömokok (%8,6), HPV (%7,4), Suçiçeği (%6,1), Menenjit (%3,7), Domuz Gribi (%2,4), Tüberküloz (%2,4), Grip (%2,4), Kabakulak (%2,4), Difteri (%2,4) aşıları izlemektedir. Katılımcıların aşı yaptırmama sebepleri arasında; aşının etkili olmadığını düşünme, olumsuz etkileri olduğunu düşünme, gereksiz olduğunu düşünme, yeterli bilgi sahi olmama yer almaktadır. Katılımcıların aşılanma düzeyini arttırmak için düşündüğü önerilerin başında, kurumda çalışan personelin aşılanmasının takip edilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, a descriptive style, has been done with the purpose of determining vaccination condition of doctors, nurses and midvives, who works in Dr. Zekai Tahir Burak Woman Health, Training and Research Hospital. The research was realized with the participation of 500 people (70%). A questionnaire, which is formed of 43 questions, was applied. Outputs have been evaluated through percentages, frequency and chi-square tests. Approximately all (92%) of the participants think that they are under the risks in terms of infectious diseases because of their occupations. Hepatitis A, B and C (55,0%) are in the first place among the threatening infectious diseases. Almost all of the participants expressed that vaccination is necessary due to occupational risks and especially Hepatitis vaccine is at the top of vaccines which must be applied. It was defined that 81,0 percent of participants were immune to hepatitis B. Most of the participants were against to influenza vaccination. According to the participants hepatitis A and B are among vaccines that must be attached to vaccine program as a priority. Vaccines in the vaccination program are Tetanus (22,2%), (14,8%), Pneumococcus (8,6%), Human Papilloma Virus (HPV) (7,4%), Varicella (6,1%), Meningitis (3,7%), Influenza A (H1N1) (2,4 %), Tuberculosis (2,4%), influenza (2,4%), Epidemic Parotids (2,4%), Diphtheria (2,4%) respectively. Thinking that vaccination is not useful, thinking that they have adverse effects, thinking that it is not necessary and having inadequate information are reasons why participants not to be vaccinated. Following vaccination of employees is at the top of suggestions that participants expect to increase vaccination ratio.