Hemşirelerin egzersiz davranışları, öz yeterlilik düzeyleri ve etkileyen faktörler
Exercise behaviours, self sufficiency levels of nurses and affecting factors
- Tez No: 399158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma hemşirelerin egzersiz davranışları, öz yeterlilik düzeyleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi ve T.C. Sağlık Bakanlığı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hemşireler (N=776) oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçilmemiş, araştırmanın verilerinin toplandığı tarihlerde izinli olmayan, araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden hemşireler örnekleme dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında anket formu, Egzersiz Yarar/Engel Ölçeği, Öz Etkililik Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik dağılımları, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, korelasyon analizi, t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Hemşirelerin %69,2'sinin düzenli egzersiz yapmadığı saptanmıştır. Hemşirelerin egzersiz yapmama nedenleri arasında ilk üç sırada; zamanın olmaması (%67,3), iş yoğunluğu (%57,5), egzersiz yapma isteğinin olmaması (%40,7) yer almaktadır. Hemşirelerin egzersiz yarar ölçeği ortalama puanı 89,3 ± 11,6, egzersiz engel ölçeği ortalama puanı 31,4 ± 5,4, egzersiz yarar/engel ölçeği toplam ortalama puanı 120,7 ± 10,4 ve öz etkililik yeterlilik ölçeği ortalama puanı 74,1 ± 12,0'dir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to determine exercise behaviours, self sufficiency levels of nurses and affecting factors. The universe of the study was consisted by nurses who work in GATA Haydarpasa Training Hospital and T. C. Ministry of Health Haydarpasa Numune Training and Research Hospital (N=776). No sample was selected and volunteer nurses are included to the study. Exercise benefit/barrier scale and self efficacy sufficiency scale were used for collecting data. Frequencies, percentage distribution, mean, standart deviation, chi-square test, correlation, and univariate variant analyses (ANOVA) were used for data analyses. As a result, the rate of 69,2% of nurses do not exercise regularly. Most frequent reasons of not doing regular exercise are: lack of time (67,3%), work intensity (57,5%) and lack of desire to exercise (40,7%). The mean exercise benefit scale points were 89,3 ± 11,6, the mean exercise barrier scale points were 31,4 ± 5,4, the mean exercise benefit/barrier scale points were 120,7 ± 10,4 and the mean self efficacy sufficiency scale points were 74,1 ± 12,0.