Multipl skleroz'lu hastalarda mat pilates ve aletli pilates eğitiminin denge, kuvvet, mobilite, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of mat pilates and instrumental pilates on balance, strength, mobility, fatique and quality of life in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 399162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Multipl Skleroz (MS) hastalarında Mat ve Aletli Pilatesin denge, kuvvet, mobilite, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini inceleyen çalışmamız Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Nörolojik Fizyoterapi Ünitesi'nde yapıldı. Çalışma randomize, kontollü, tek kör olarak planlandı. Çalışmamıza EDSS skoru 4 ve altında olan 38 MS hastası alındı. Çalışmaya alınan olgular randomize olarak Mat Pilates, Aletli Pilates ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Pilates gruplarındaki olgular 8 hafta boyunca haftada 2 gün Mat veya Aletli Pilates programına alındı. Kontrol grubuna gevşeme egzersizleri ve solunum egzersizlerinden oluşan bir ev programı verildi. Olgular çalışma öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Denge; Berg Denge Ölçeği ve statik denge testleri ile, mobilite; Süreli Kalk Yürü testi ile, günlük yaşamda denge gerektiren aktivitelerdeki güven düzeyi; Aktiviteye Spesifik Denge Güvenlik Ölçeği ile, alt ve üst ekstremite kas kuvveti; el dinamometresi ile,“core”kaslarının enduransı; lateral köprü testi,“Modifiye Biering-Sorensen”testi, gövde fleksiyon testi,“prone bridge”testi ile,“core”kaslarının gücü;“sit ups”testi,“push -ups”testi ile, yorgunluk; Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Yorgunluk Etki Ölçeği ile, yaşam kalitesi; Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi Anketi (Türkçe versiyonu) ile değerlendirildi. Mat Pilates ve Aletli Pilates uygulamaları sonucunda her iki gruptada denge, mobilite, üst alt ekstremite kas kuvveti,“core”stabilite ve yaşam kalitesinin arttığı (p>0.05), yorgunluğun ise azaldığı görüldü (p0.05). Pilates gruplarında elde edilen kazanç karşılaştırıldığında ise; sol kalça fleksiyon, sağ kalça ekstansiyon, sağ omuz fleksiyon ve sağ dirsek fleksiyon kas kuvvetinde Aletli Pilates grubunda gelişmenin daha fazla olduğu (p0.05). Bu sonuçların ışığında, MS hastalarında 8 hafta haftada 2 kez uygulanan Mat Pilates ve Aletli Pilates'in; denge, kuvvet, mobilite, yorgunluk ve yaşam kalitesini geliştirmede etkili olduğu ve her iki yöntem arasında belirgin fark olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Our study planned in the aim of effects of Mat and Instrumental Pilates in Multiple Sclerosis (MS) patients to balance, strength, mobility, fatigue and quality of life, was conducted in Neurological Physiotherapy Unit of Gazi University Faculty of Health Science, Physiotherapy and Rehabilitation Department. Study planned randomized, conrolled, single-blind. The study included 38 Multiple Sclerosis patients with EDSS level 4 and under. Patients in the study are divided into 3 groups including the control group, Mat Pilates, Instrumental Pilates with equal randomization method. Patients in group Mat or Instrument Pilates, 2 days per week for 8 weeks were included in the Pilates program. The control group was given a home exercise program consisting of relaxation and breathing exercises. Balance; with Berg Balance Scale and static balance tests, mobility; with Timed“Up and Go”test, confidence in activities requiring balance in daily life; with Activity Specific Balance Confidence Scale, upper and lower extremities muscle strength; with a hand dynamometer, the“core”muscle of endurance; with lateral bridge test,“modified Biering-Sorensen test”, trunk flexion test,“prone bridge”test,“core”strength of the muscles; with“sit-ups”test,“and the push-ups”test, fatigue; with Fatigue Severity Scale and the Fatigue Impact Scale, the quality of life; with Multiple Sclerosis Quality of Life Questionnaire (Turkish version) were evaluated. As a result of Mat Pilates and Instrumental Pilates applications, in both groups balance, mobility, upper lower extremity muscle strength,“core”of stability and quality of life was increased (p 0.05). When the amount of change were compared in two Pilates groups, in the development of left hip flexion, right hip extension, right shoulder flexion and right elbow flexion muscle strengths was higher in Instrumental Pilates group (p 0.05). In light of these results, applied 2 times a week for 8 weeks Mat Pilates or Instrumental Pilates in patients with MS; to be effective in improving balance, strength, mobility, the fatigue and quality of life, and concluded that there is no difference between the two methods.