Üniversite yerleşkelerindeki rekreasyonel spor merkezlerinde hizmet kalitesi
The service quality of recreational sports centers on university campuses
- Tez No: 399161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, devlet ve vakıf üniversitesi yerleşkelerindeki rekreasyonel spor merkezlerinin hizmet kalitesini öğrenci algıları çerçevesinde karşılaştırmaktır. Araştırmaya, üç devlet üniversitesinden 266, üç vakıf üniversitesinden 269 olmak üzere toplam 535 (383 erkek, 152 kadın) öğrenci katılmıştır. Araştırmada, Ko ve Pastore (2005) tarafından geliştirilen Rekreasyonel Spor Hizmetleri Kalite Ölçeği: RSHKÖ (The Scale of Service Quality in Recreational Sports: SSQRS) kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe uyarlaması Köşker Demir ve Çimen (2012) tarafından yapılmıştır. Verilerin analizinde; üniversite türüne ve katılımcıların demografik özelliklerine göre hizmet kalitesi algı düzeylerinin farklılığını belirlemek için t-Test, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için ise Mann-Whitney U ve Tukey testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare state and private recreational sports centers in the framework of the students' perceptions of service quality on the university campuses. In a total of 535 voluntary students (383 male and 152 female) participated to the study including 269 from the three private universities and 266 from the three state universities. In the study, the Scale of Service Quality in Recreational Sports: SSQRS developed by Ko and Pastore (2005) was used as data collection tool. Turkish version of the scale was conducted by Köşker Demir and Çimen (2012). In the analysis of data; to determine the differences in the perception of service quality level according to the university type and demographic characteristics of the participants, t-test, Mann- Whitney U, Kruskal-Wallis, one-way analysis of variance (ANOVA) tests were applied. Mann-Whitney U test and Tukey tests were used to determine differences between groups.