Bournemouth bel ağrısı anketi'nin Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Bournemouth back pain questionnaire Turkish version, validity and reliability study
- Tez No: 399163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bel ağrısı aktivite limitasyonuna sebep olan ve en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Hastanın fonksiyonel yeteneklerinin değerlendirilmesi ve başarılı bir tedavi protokolüne karar verilmesi için en önemli noktalardan biri ölçüm anketlerinin doğru şekilde kullanılmasıdır. Çalışmamızın amacı Bournemouth Bel Ağrısı Anketi'nin Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya 110 kronik bel ağrılı hasta alınmıştır. Güvenirliğin belirlenmesi için test-tekrar test ve iç tutarlılık analizi yapılmıştır. Test-tekrar test sonuçları Intraclass Correlation Coefficient yöntemi ile değerlendirilmiştir. Intraclass Correlation Coefficienct sonuçları 0,851 ile 0,927 arasında değişmektedir. Bu sonuçlar test-tekrar test cevaplarının yüksek derecede korelasyonunu göstermektedir. İç tutarlılık analizi için Cronbach Alfa değeri hesaplanmıştır. Cronbach Alfa değeri 0,914 bulunmuş olup, anketin yüksek iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Anketin geçerliği yapı geçerliği açısından değerlendirilmiştir. Yapı geçerliği için faktör analizi ve birleşim geçerliği test edilmiştir. Yapı geçerliği için yapılan faktör analizi anketin tek faktörlü olduğunu belirtmiştir. Birleşim geçerliği için Bournemouth Bel Ağrısı Anketi'nden alınan toplam puanlar Quebec Bel Ağrısı Disabilite Ölçeği ve Roland Morris Disabilite Ölçeği'nden alınan toplam puanlar ile pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bournemouth Bel Ağrısı Anketinin Roland Morris Disabilite Ölçeği ile pearson korelasyon katsayısı 0,703 ve Quebec Bel Ağrısı Disabilite Ölçeği ile 0,659 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar Bournemouth Bel Ağrısı Anketinin Roland Morris Disabilite Ölçeği ve Quebec Bel Ağrısı Disabilite Ölçeği ile korelasyonunun çok iyi-iyi seviyede olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak Bournemouth Bel Ağrısı Anketi'nin Türkçe versiyonu geçerli ve güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Back pain is one of the most frequent disorders leading to activity limitation. The most important point to evaluate patient's functional abilities and to decide a successful therapy procedure is to manage the assessment questionnaires precisely. The purpose of this study is to adopt Turkish version, validity and reliability of Bournemouth Back Pain Questionnaire. 110 patients with chronic back pain were included in present study. To assess reliability, test-retest and internal consistency test was applied. The results of test-retests were assessed using Intraclass Correlation Coefficient method. These results vary between 0.851 and 0.927 which shows that test-retest results are highly correlated. For internal consistency, Cronbach Alfa value was measured and found 0.914, showing that this questionaire has high internal consistency. Validity of the questionnaire was assessed in term of construct validity. For construct validity, factor analysis and convergent validity was tested. Factor analysis test applied for the construct validity, indicated that this questionnaire had one factor. For convergent validity, total points of Bournemouth Back Pain Qustionnaire, were assessed with the total points of Quebec Back Pain Disability Scale and Roland Morris Disability Scale, using pearson correlation analysis. The pearson correlation coefficient of Bournemouth Back Pain Questionnaire with Roland Morris Disability Scale is 0.703 and with Quebec Back Pain Disability Scale is 0.659. These results showed that Bournemouth Back Pain Questionnaire is very good-good correlated with Roland Morris Disability Scale and Quebec Back Pain Disability Scale. In conclusion, the Turkish version of Bournemouth Back Pain Questionnaire is valid and reliable.