Kırşehir'deki Meslek Yüksekokullarında görevli öğretim üye ve görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği eğitimine ilişkin farkındalıklarının değerlendirmesi
The evaluation of occupational safety and health awareness of the instructors and lecturers teaching at the vocational high Schools in Kirşehi̇r
- Tez No: 399179
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma hayatı için ara eleman yetiştiren meslek yüksekokullarında, teorik dersler yanında pratik/uygulama dersleri de verilmektedir. Bu pratik/uygulama derslerinde iş hayatı içerisinde de gerçekleştirilen çalışmalar, eğitmen gözetiminde öğrencilere yaptırılmaktadır. İş güvenliği ve iş sağlığı konusunda dikkatli çalışmayı eğitmeninden öğrenen birey; iş yaşamında da güvenli ve sağlıklı olmaya devam edecektir. Bu çalışma Kırşehir'de Ahi Evran Üniversitesi bünyesinde bulunan; teknik, sağlık ve sosyal alanlarda öğretim veren yüksekokullarda eğitmen olan öğretim görevlisi/üyelerinin iş sağlığı ve iş güvenliği kavramlarına yaklaşımlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 97 öğretim görevlisi/üyesi katılmıştır. Eğitimcilerin sosyodemografik özellikleri, lisans eğitimi sırasında iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi almaları, özel sektör deneyimi sahip olmaları, iş sağlığı ve iş güvenliği dersi/içeriği/müfredatı olması durumu konularını içeren bir anket uygulanmıştır. Bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği dersi olmayan öğretim görevlilerinin %60,3'ü(38/63), öğretim üyelerinin %75'i (6/8) dersin müfredata eklenmesinin öğrencileri için gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği dersi olup, süre ve içerik olarak artırılmasının öğrencileri için gerekli olduğunu; öğretim görevlilerinin %73,3'ü(11/16), öğretim üyelerinin %100,0'ü (1/1) belirtmişlerdir. Araştırmada teknik bölüm mezunlarının %88,4'ü, sosyal bölüm mezunlarının %93,3'ü, sağlık bölümü mezunlarının %90,1'i iş sağlığı ve iş güvenliği dersinin eğitim müfredatına katkıda bulunduğunu belirtmişlerdir. Teknik bölümlerde (toplam 1680 saat) 0-48 saat iş sağlığı ve güvenliği dersi, sosyal bölümlerde (toplam 1616 saat) 0-32 saat iş sağlığı ve güvenliği dersi, sağlık ile ilgili bölümlerde (toplam 1696/3840 saat) 0-60 saat iş sağlığı ve güvenliği dersi bulunmaktadır. Meslek yüksekokullarında iş sağlığı ve iş güvenliği derslerinin ve konularının artırılması veya eklenmesi gerektiği; teknik, sosyal ve sağlık alanlarındaki öğretim görevlileri ve öğretim üyeleri tarafından belirtilmiştir. Sonuç itibarı ile branş farklılıkları, deneyim sahibi olan eğitimcilerin genel fikirlerinin, isg eğitiminin zorunlu olarak MYO ve sağlık yüksekokullarında okutulmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the vocational high schools that educate spacers for professional life, practical/applied courses are also given besides theoretical ones. In these practical/applied courses, students are made to perform the works that also are performed in professional life under the supervision of lecturers. The person who learns how to work carefully about occupational safety and health will continue to be safe and healthy in professional life. This study was done with the aim of evaluating instructors and lecturers' approaches about occupational safety and health notions at vocational high schools that educate in the areas of technical, health and social sciences of Kırşehir Ahi Evran University. 97 instructors/lecturers participated in the study. A questionnaire that includes lecturers' socio demographic features, if they get occupational health and safety courses during university education, if they have the experience of private sector, if they have occupational health and safety course/content/curriculum was applied. Instructors %60,3 (38/63) and lecturers %75 (6/8) whose departments don't have occupational safety and health courses stated that it is necessary to add this course to the curriculum for their students. Instructors %73,3 (11/16) and lecturers %100 (1/1) whose departments have occupational health and safety courses stated that it is necessary to raise the time and enlarge the content of this course. In the study, %88.4 of graduates of technical sciences, %93.3 of graduates of social sciences and %90.1 graduates of health sciences stated that occupational health and safety course contributes to education curriculum. Occupational safety and health courses are present (1680 hours) 0-48 in technical departments, (1616 hours) 0-32 in social departments, (1696/3840) 0-60 in health and related departments. The necessity of raising and adding occupational safety and health courses and subjects in vocational high schools was stated by the instructors/lecturers in the areas of technical, social and health sciences.