Yenidoğan cilt risk değerlendirme ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of the Turkish version of the neonatal skin risk assessment scale
- Tez No: 399178
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NAİME ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma 1997 yılında Huffines ve Logsdon tarafından geliştirilen Yenidoğan Cilt Risk Değerlendirme Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma 15 Mart – 30 Mayıs 2014 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 130 yenidoğan değerlendirmesi oluşturmuştur. Veriler, yenidoğanların ve hemşirelerin özeliklerine ilişkin soru formu ve Yenidoğan Cilt Risk Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçeğin çeviri-geri çevirisi yapılarak dil geçerliği sağlanmış, uzman önerileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılarak kapsam geçerliği sağlanmıştır. Ölçeğin iç tutarlılığı, homojenliği, Cronbach Alfa katsayısı ve alt madde-genel ölçek puan korelasyonu ile değerlendirilmiştir. Ölçeğin Cronbach Alfa katsayısı 0,88 ve alt maddelerinin Cronbach Alfa değerleri 0,83-0,90 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study is performed methodologically in order to determine the validity and reliability of the Turkish form of Neonatal Skin Risk Assessment Scale that is developed by Huffines and Longsdon in 1997. Study is performed at the Neonatal Intensive Care Unit of Gazi University Health Application and Research Center between 15 March and 30 June 2014. 130 neonatal assessments have formed the sample of the research. Data is collected by the questionnaire form regarding to the properties of the neonatals and the nurses and Neonatal Skin Risk Assessment Scale. After translation and back translation were performed to assess language validity of the scale, necessary corrections were made in line with expert suggestions and the content validity was ensured. Internal consistency of the scale is assessed by its homogeneity, Cronbach Alpha coefficient and sub article-general scale grade correlation. Cronbach Alpha coefficient of the scale is found as 0,88 and Cronbach Alpha values of the sub articles are found between 0,83 and 0,90.