Gastrointestinal sistem kanseri olan hastalarda anksiyete depresyon düzeyleri ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of anxiety and depression levels and quality of life for patients who has gastrointestinal system cancer
- Tez No: 399181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Psikiyatri, Nursing, Oncology, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, gastrointestinal sistem kanseri olan hastaların anksiyete-depresyon düzeylerinin ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma; Ankara Üniversitesi İbni Sina ve Cebeci Araştırma Uygulama Hastanelerinde, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören 335 GİS kanserli hasta ile yürütülmüştür. Veriler Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, EORTC QLQ C-30 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan hasta bilgi formu ile toplanmıştır. Hastaların yaş ortalaması 55,0±11,14 (min:20 max:87) olup %35,5'i kadın, %64,5'i erkektir. Hastaların tanıları kolon kanseri (%44,4), rektum kanseri (%24,1), mide kanseri (%27,1) ve diğer (%4,5) şeklinde saptanmıştır. Ortalama hastalık süresi 13,31± 15,07 (min:3 ay, max.:120 ay)'dir. Hastaların ölçek puan ortalamaları“Genel İyilik Hali”için 58,03±24,67,“Fonksiyonel Güçlükler”için, 69,94±21,00,“Semptomlar”için 33,01±20,22“Anksiyete”için 6,59±4,91,“Depresyon”için 6,34±4,85 olarak bulunmuştur. Cinsiyet, eğitim ve ekonomik duruma göre hastaların“Genel İyilik Hali”puan ortalamaları arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Erkek hastaların kadınlara oranla, ortaokul ve üstü eğitimi olanların okuryazar/ilkokul mezunu olanlara oranla“Fonksiyonel Güçlükler”puan ortalamaları yüksek saptanmıştır. Ekonomik durumu kötü olanların ise“Semptomlar”puan ortalamaları, ekonomik durumu orta olanlarınkinden yüksek bulunmuştur. Yaş ve çocuk sayısı ile yaşam kalitesi arasında önemli bir ilişki saptanmamıştır. Hastalığın süresi ile“Genel İyilik Hali”arasında; hastaneye yatış sayısı ile“Fonksiyonel Güçlükler”arasında negatif yönde önemli bir ilişki saptanmıştır. Yaş ile anksiyete arasında negatif yönde, hastalığın süresi ile anksiyete arasında ise pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Hastalığın süresi ile depresyon arasında pozitif yönde önemli bir ilişki saptanmıştır. Kadın, bekar/dul/boşanmış ve okur yazar/ilkokul mezunu hastaların“Anksiyete”ve“Depresyon”puan ortalamaları daha yüksek saptanmıştır.“Yaşam Kalitesi”ile“Anksiyete”ve“Depresyon”arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Hastalığın süresi arttıkça genel iyilik hali bozulmaktadır. Hastaneye yatış sayısı arttıkça fonksiyonel durum kötüleşmektedir. Erkek, ortaokul ve üstü düzeyde eğitimi olanlar daha çok fonksiyonel güçlük yaşamaktadırlar. Ayrıca ekonomik durumu kötü düzeyde olanlar daha çok semptom yaşamaktadırlar. Yaş azaldıkça anksiyete, hastalığın süresi arttıkça ise hem anksiyete hem de depresyon düzeyi artmaktadır. Kadın, bekar/dul/boşamış ve okur yazar/ilkokul mezunu olan hastalar daha çok anksiyete yaşamaktadırlar. Genel iyilik hali, fonksiyonel güçlükler azaldıkça ve semptomlar arttıkça hastalarda anksiyete ve depresyon düzeyi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed to identify the anxiety and depression level and quality of life of patients with gastrointestinal system (GIS) cancer. The study was conducted on 335 patients with GIS cancer treated at the Ankara University İbni Sina and Cebeci Research and Application Hospitals, Gazi University Health Research and Application Center, and Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital. Data collection was with the Hospital Anxiety and Depression Scale, EORTC QLQ C-30 Quality of Life Scale and the patient information form prepared by the investigator. The mean age of the patients was 55.0±11.14 (min: 20, max: 87) years; 35.5% were female and 64.5% male. The diagnoses were identified as colon cancer (44.4%), rectum cancer (24.1%), stomach cancer (27.1%) and other (4.5%). The mean disease duration was 13.31± 15.07 (min: 3, max. 120) months. The mean scale scores were 58.03±24.67 for“Global Health Status”69.94±21.00 for“Functioning”, 33.01±20.22 for“Symptoms”6.59±4.91 for“Anxiety”and 6.34±4.85 for“Depression”. No significant difference was found between the mean“Global Health Status”scores of the patients by gender, education and economic condition. The mean“Functioning”scores were higher in males, and in secondary school graduates compared to literate/primary school graduate patients. Mean“Symptoms”scores of those in poor economic condition were higher than those with moderate economic condition. No relationship was found between quality of life and age or number of children. A negative significant relationship was present between disease duration and“Global Health Status ”, number of hospitalizations and“Functioning”. There was a negative relationship between age and anxiety and a positive relationship between disease duration and anxiety. A significant positive relationship was found between disease duration and depression. The mean“Anxiety”and“Depression”scores were higher in females, single/widow/divorced patients and literate/primary school graduate patients.“Quality of Life”showed a negative relationship with“Anxiety”and“Depression”. Global Health Status was more impaired as the disease duration increased. The functional situation worsened with increasing number of hospitalizations. Males and those with an educational level of secondary school and over experienced more functional difficulty. In addition, those with poor economic conditions experienced more symptoms. Anxiety increased with younger age while both anxiety and depression increased with increased duration of illness. Females, single/widow/divorced patients and literate/primary school graduate patients experienced more anxiety. The level of anxiety and depression increased with decreasing global health status and functioning, and increased symptoms.