Fonksiyonel elektrik stimülasyonunun spastik diplejik serebral palside gövde kontrolüne etkisi
Effects of functional electrical stimulation on trunk control in children with diplegic cerebral palsy
  1. Tez No: 656353
  2. Yazar: İLKAY KARABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Serebral Palsi (SP), kalıcı bedensel ve zihinsel engele yol açan çocukluk çağı nöromuskuler hastalıklarının en yaygınıdır. SP rehabilitasyonunda temel amaç, çocukların günlük yaşam aktivitelerini olabildiğince bağımsız biçimde yapabilmelerini sağlamaktır. Bu çalışma, spastik diplejik SP'li çocuklarda bel-karın kaslarının fonksiyonel elektrik stimülasyonu (FES) uygulamasıyla güçlendirilmesi ve bu uygulamanın çocukların gövde kontrollerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. HASTALAR ve YÖNTEM Çalışmaya, Hastanemizde yatarak rehabilitasyon programı uygulanan, yaşları 2-10 arasında değişen toplam 32 SP'li çocuk alındı. Hastaların çalışmaya dahil edilme kriterleri; spastik diplejik SP olması, oturma dengelerinin tam gelişmemiş olması; dahil edilmeme kriterleri ise kalçada fleksiyon kontraktürü olması, yapısal skolyozu olması, kalça subluksasyonu veya dislokasyonu olması, iletişim kurulamaması, ileri düzeyde spastisitesi olması şeklinde belirlendi. Hastalar FES ve kontrol grubu olarak iki eşit gruba ayrılmıştır. Her iki gruba konvansiyonel ve nörofizyolojik yöntemlerle Fizik Tedavi Rehabilitasyon (FTR) programı uygulandı. FES grubundaki çocuklara ise ayrıca FES uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası oturma dengeleri; Gross Motor Function Measure (GMFM)'nin oturma ölçümü kullanılarak değerlendirildi. Skolyoz açısı, AP grafiden Cobb yöntemiyle, kifoz ve sakral açı ölçümleri ise lateral grafiden yapılmıştır. BULGULAR Her iki grubun demografik özellikleri benzedi. FES ve kontrol grubunun tedavi öncesi GMFM skoru, sakral, kifoz ve cobb açılarında anlamlı bir farklılık yoktu. Tedavi sonrası, FES grubunda GMFM oturma skorunda, sakral açıda anlamlı bir artış saptandı., Kifoz açısında ve Cobb açısında anlamlı bir azalma görüldü. SONUÇ Çalışmamızın sonuçları SP'li çocuklarda FES uygulamasının gövde kontrolüne olumlu etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP), which is the most commonly encountered neuromuscular disorder of childhood, causes permanent physical deficits and sometimes intellectual deficits. The main objectives of therapy for children with CP are to enable them to perform the activities of daily living as independently as possible. This study was carried out in order to muscle strengthen the abdomen-posterior back muscles in children with spastic diplegic CP with Functional Electrical Stimulation (FES) application and to research the effects of this therapy on children's trunk control. PATIENT and METHODS 32 children were recruited aged 2 to 10 with spastic diplegic CP who were receiving inpatient physical therapy our Hospital. Inclusion criteria of patients in the study is that; being spastic diplegic CP, having not fully developed seating balances. Exclusion criteria is decided as having hip flexion contracture, having structural scoliosis, having hip subluxation or dislocation, inability to communicate, and having pressure sores. The patients were equally divided into two groups as FES group and control group. Physical therapy rehabilitation (PTR) program with conventional and neurophysiological methods was applied to both groups. In addition to these two methods, FES method is also applied to the patients in the FES group. Patients' pre and post-treatment sitting balance were evaluated with GMFM sitting scale. The angle of scoliosis was measured on the anteroposterior radiograph by means of the Cobb method, Kyphotic angle and sacral angle measurement is done with the lateral planes RESULTS The demographic features of both groups are similar. There were no significant differences in GMFM scores and the Cobb, kyphotic and sacral angles of the FES and control groups before the treatment.In the post-treatment evaluation, a significant increase in sacral angle and a significant decrease in kyphotic and Cobb angles were observed in the GMFM sitting score of the FES group. CONCLUSION These results of our study clearly show that FES application has positive effects in trunk control of the children with CP.