Erişkin bireylerde oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (OVEMP) normal değerleri
Ocular vestibular evoked myogeni̇c potenti̇al in adults (OVEMP) normal values
  1. Tez No: 399184
  2. Yazar: SİBEL TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİL GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Oküler uyarılmış vestibüler miyojenik potansiyel (OVEMP) yakın zamanda tanımlanmış olup, vestibüler hastalıkların ayırıcı tanısında kullanılan yeni bir test tekniğidir. OVEMP non invaziv olarak göz kürelerinin altına inferior oblik kasına yerleştirilmiş yüzeyel elektrotlarla havayolu veya kemikyolu işitme uyaranları kullanılarak kaydedilen kısa latanslı EMG cevaplarıdır. Bu kayıt vestibülo-oküler refleks yoluyla ortaya çıkan ekstra oküler göz kaslarının kasılmasıyla, utrikül ve süperior vestibüler sinir aktivitesini incelemek için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı Odyoloji Bilim Dalı, Prof. Dr. Necmettin Akyıldız İşitme, Konuşma, Ses ve Denge Bozuklukları Tanı, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde, ayırıcı tanı testi olarak kullanılmak üzere kulak şikayeti olmayan erişkin ve gönüllü bireylerin normal verilerini elde etmektir. 66 bireyin 132 kulağından elde edilen normal değerleri belirlenmiştir. Bu bulgulara göre N1 latansı 10,44 msn, P1 latansı 15,26 msn N1-P1 amplitüd 9,82 µV, N1-P1 dalga latansı 4,83 msn olarak bulunmuştur. Bütün değerlerin normal dağılıma uydukları ve bir çan eğrisi oluşturdukları görülmüş ve her bir değişken için ±1 ve ±2 SD sınırları belirlenerek tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Oculer vestibular-evoked myogenic potential (OVEMP) is a technique that is used for diagnosis of vestibular diseases. OVEMP non-invasive as the inferior oblique muscle beneath the eyeball recorded using surface electrodes placed on the bone or air conducted hearing stimuli are short latency EMG responses. This registration with the extra ocular eye muscle contraction occurring through the vestibulo-ocular reflex, utricular and is used to examine the superior vestibular nerve activity. The goal of this study is to record data of adults without hearing complaints in order to be utilized for determinant diagnosis tests aimed to be used at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Otolaryngology, Prof. Dr. Necmettin Akyıldız Center of Diagnosis, Treatment and Rehabilitation of Hearing, Speaking, Sound and Balance Disorders. OVEMP values are obtained from 132 ears of 66 participants. The findings reveal that, N1, P1 and N1-P1 latencies are, respectively, 10,44, 15,26 and 4,83 msn, msn N1-P1 amplitude is 9,28 uV. All values have been found to conform to the normal distribution and histogram. For each variable ±1 SD and ±2 SD limits were determined and these were presented in tables.