10-14 yaş arası futbolcuların kondisyonel test ve antropometrik ölçüm değerlerinin karşılaştırılması Ankara İli örneği
The comparasion of the conditional tests and anthropomethric measurement of the footballers aged between 10 and Ankara province pattern
  1. Tez No: 399201
  2. Yazar: SELÇUK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bilimin günümüz dünyasındaki test edilebilirliği ve kullanılabilirliği, her alanda olduğu gibi sportif manada da farklı boyutlar kazanmıştır. Özellikle futbol biliminin,futbol oyunun sürecine sağladığı katkı giderek büyümektedir.Futbol biliminin ışığında,bu çalışmanın amacı alt yapı yaş gruplarında yer alan futbolcuların kondisyonel değerlerinin test edilmesi ve antropometrik ölçümlerinin yapılarak,ortaya çıkan istatistiksel verilerin karşılaştırılmasıdır.Belirli parametreler kullanılarak ve sınıflandırmalar yapılarak,sporcuların ne tür bir gelişim çizgisi gösterebileceği ve de hangi boyutlarda antrene edilebileceğine ulaşmak ise, çalışmanın tamamlayıcı öğesi olarak ele alınmaktadır.Çalışmanın sürdürülebilirliği de baz alındığında yapılan uygulamaların analizi sonucunda ortaya çıkan istatistiksel verilerin kullanımı, ve de, testlerin ve ölçümlerin antrenman bilimi ve sporcu gelişimi adına periyodik bir şekilde uygulanması da çok kritik bir rol üstlenmektedir.Öte yandan,Ankaraspor alt yapı yaş gruplarında futbol oynayan,gönüllü 104 futbolcunun kondisyonel test ve antropometrik ölçüm değerlerinin özgün ve doğrusal yöntemlerle saptanması futbol kulüplerini,özellikle,alt yapı yaş gruplarında,bilimin kullanımına teşvik etmesi ve de futbol bilimleri literatürüne katkı sağlaması bu çalışmanın nihai amaçları arasındadır. Kişinin antropometrik özellikleri ile fiziksel özellşkleri arasında pozitif bağ saptanmıştır. Bu Çalışmanın amacı profesyonel liglerde mücadele eden Ankaraspor futbol kulübü' nde bulunan 10-14 yaş arasında ki genç futbolcuların antropometrik ve kondisyonel test sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The availability and usability of the science for today's world, as in every field, has gained new dimensions in the sporting sense. Especially the science of football contributes the process of the football game more and more. In the lights of football science, the aim of this study is to test the conditional values and anthropometric measurements of the grassroots aged football players by the comparasion of the results obtained. It is considered what kind of development lines the athletes can show up and also in which levels the athletes can be trained by using specific parameters and making classifications. When the sustainability of the study is considered, it takes a cruical role to use the data which come out of the analysis of the implementations and also to use the tests and the measurements on the behalf of the training science in a periodic manner. On the other hand, to determine the conditional test and anthropometric measurement values of 104 volunteer grassroot players of Ankaraspor, with a original and straight line method, and also, to contribute to use the science, to contribute the football science literature are among the eventual aim of this study.There is a positivelation between the anthropometrical and physical conditions of the people. The main aim of this study is aboutto relate the conditionel test results and anthropometric test results of 10-14 aged young players of Ankaraspor.