Prostat kanseri tanılı hastalarda uyku kalitesi, yorgunluk, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite, alt ekstremite fiziksel fonksiyonları, denge ve mobilite arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between, sleep quality, fatigue, quality of life, physical activity, lower extremity physical function, balance and mobility in prostate cancer diagnosis
  1. Tez No: 399202
  2. Yazar: KADİRHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ülkemizde prostat kanseri (PKa) tanılı hastalarda yapılan fizyoterapi ve rehabilitasyon alanındaki ilk çalışmadır ve PKa olan hastalardaki uyku kalitesi, yorgunluk, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite, alt ekstremite fonksiyonları, denge ve mobilite arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır. Değerlendirmeler için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Kronik Hastalık Tedavisinin Fonksiyonel Değerlendirmesi-Yorgunluk Anketi (KHTFD-Y), Kanser Tedavisinin Fonksiyonel Değerlendirilmesi-Prostat Anketi (KTFD-P), Godin Boş Zaman Egzersiz Anketi (GBZEA), Kısa Fiziksel Performans Bataryası (KFPB), Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKY) kullanılmıştır. KTFD-P ile KHTFD-Y (r=0,660, p=0.002) arasında pozitif yönde, KTFD-P ile KYT (r=-0,663, p=0.001) arasında negatif yönde iyi derecede korelasyon vardı. KFPB ile KYT (r=-0,504; p=0,023) arasında orta derecede negatif yönde korelasyon saptandı. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre yorgunluğun fazla olmasının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebileceği düşünüldü. Ayrıca denge ve mobilitenin azalmasının yaşam kalitesini düşürebileceği ve alt ekstremite fonksiyonlarının azalmasının denge ve mobiliteyi olumsuz yönde etkileyebileceği düşünüldü. Değerlendirilen tüm parametrelerin ilişkileri bu çalışmada gösterilmiştir. Bu ilişkilerin incelenmesinin PKa hastalarına yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımlarının planlanmasına yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This is the first study which focuses on physiotherapy and rehabilitation in prostate cancer PCa patients in our country and was performed to examine the relationship between quality of sleep, fatigue, quality of life, physical activity, lower extremity functions, balance and mobility in patients with PCa. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Functional Assessment of Chronic Illness Therapy-Fatigue Questionnarie (FACIT-F), Functional Assessment of Cancer Therapy-Prostate Questionnaire (FACT-P), Godin Leisure Time Exercise Questionnaire (GLTEQ), Short Physical Performance Battery (SPPB) and Timed Up and Go (TUG) test was used for evaluation. A strong positive correlation between FACT-P and FACIT-F (r=0.660, p=0.002) and negative correlation was found between FACIT-F and TUG (r=-0.663, p=0.001). A moderate negative correlation was determined between SFPB and TUG (r=-0.504; p=0.023). The results of the present study, increased fatigue may affect quality of life in negative way. Furthermore, it was thought that decrease in balance and mobility may diminish the quality of life and decreased physical functions of lower extremity may affect balance and mobility in negative way. The relationship between whole the evaluated parameters were demonstrated in this study. It was thought that the investigation these relationships will guide physiotherapy and rehabilitation approaches for PCa patients.