15-19 yaş futbolcuların fonksiyonel hareket görüntüleme (fhg) skorlarının şut performansları ve patlayıcı kuvvetleri ile ilişkisi
It was aimed to investigate the relationship between Functional Movement Imaging (FHG) scores of 15-19 year old football players with their shooting performance and explosive strength.
  1. Tez No: 681389
  2. Yazar: HAKAN TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: 15-19 yaş futbolcuların Fonksiyonel Hareket görüntüleme (FHG) skorlarının şut performansları ve patlayıcı kuvvetleri ile ilişkisini incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya Kocaeli ili Darıca ilçesinde Darıca Gençler Birliği Spor Kulübünde futbol oynayan (Yaş ortalaması 17.06 ± 1.6 yıl ), (Boy ortalaması, 173.4 ± 7.5 cm ), (vücut ağırlıkları ortalaması, (64.5 ± 8.2 kg ), 15-19 yaş aralığındaki gönüllü toplam 64 sporcu oluşturmaktadır. Çalışma gurubuna toplam 7 hareketten oluşan, sistem içerisindeki 3 test fonksiyonel hareketi (Derin Çömelme, Yüksek Adımlama, Öne Adımlayarak Çömelme), 2 test esnekliği (Omuz Hareketliliği, Aktif Düz Bacak Kaldırma) ve 2 test stabiliteyi (Gövde Stabilitesi, Rotasyon Stabilitesi) değerlendirmek için FHG KİT'i ile ölçümler alınmış FHG skorları belirlendikten sonra antrenman saati içerisinde 15 dk lık dinamik ısınma sonrasında dikey sıçrama jump metre ile Durarak uzun atlama testi ölçüm cetveli ile ve Şut hızını ölçmek için Stalker Solo 2 Sports Radar Gun marka tabanca radar aleti ile yapılmıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz verilerin istatiksel analizi SPSS 22.0 paket programında yapılmış, değişkenlerin normallik kontrolü için Shapiro-Wilk analizine bakılmıştır ve veriler normal dağılıma uyduğu için parametrik testlerden Pearson Kolerasyon analizi uygulanmış, gruplar arası fark analizi One Way Anavo Tukey HSD Test ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the relationship between Functional Movement Imaging (FHG) scores of 15-19 year old football players with their shooting performance and explosive strength. Method: A total of 64 athletes, who played football (mean age 17.06 ± 1.6 years), (mean height, 173.4 ± 7.5 cm), (mean body weight, 64.5 ± 8.2 kg), It consists of a total of 64 volunteers between the ages of 15-19. To evaluate the 3 test functional movements (Deep Squat, High Stepping, Squatting), 2 test flexibility (Shoulder Mobility, Active Straight Leg Raise) and 2 tests stability (Trunk Stability, Rotation Stability) in the system, consisting of a total of 7 movements. Measurements with FHG KIT and determination of FHG scores with vertical jump jump meter after 15 minutes of dynamic warm-up within the training hour. The long jump test was performed with a measuring ruler and a Stalker Solo 2 Sports Radar Gun brand pistol radar instrument to measure the shot speed. The statistical analysis of the data we obtained from our study was performed in the SPSS 22.0 package program, Shapiro-Wilk analysis was used to check the normality of the variables, and because the data fit the normal distribution, Pearson Correlation analysis was applied from the parametric tests, and the difference analysis between groups was performed with the One Way Anavo Tukey HSD Test. Results: As a result of the comparison of FGH scores, explosive power and shot speed characteristics of 15-19 age groups; High Stepping (r =, 333 **), Stepping Forward (r =, 449 **), Active straight leg lift (r =, 326 **), Trunk Stability (r =, 523 **) from Fgh tests of standing long jump.