Rekreatif dans faaliyetlerine katılan bireylerin serbest zaman tatmin düzeylerinin incelenmesi
Examination of leisure satisfaction levels of individuals participating in recreative dance activities
- Tez No: 399203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN GÖKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı rekreatif etkinlik olarak dans faaliyetlerine katılan bireylerin serbest zaman tatmin düzeylerinin ve katılımcıların bazı demografik özellikleri ile serbest zaman tatmin düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki rekreatif dans etkinliklerine katılan bireyler oluştururken örneklem grubu Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan 14 dans kursundan tesadüfi örneklem yoluyla seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 219'u kadın ve 201'i erkek olmak üzere toplam 420 kişiden oluşmuştur. Araştırma verileri toplanmasında,“Leisure Satisfaction Scale (LSS)”(Beard,Ragheb,1980), Serbest Zaman Tatmin Ölçeği'nin Türkçe' ye uyarlanarak geçerlilik ve güvenilirliği yapılan ve 39 sorudan oluşan versiyonu kullanılmıştır (Karlı ve ark.,2008). Verilerin analizinde cinsiyet, medeni hal ve çocuk sahibi olma değişkenlerinin serbest zaman tatmin düzeyine etkisini belirlemek için t-testi yapılırken, yaş, eğitim düzeyi ve gelir değişkenlerinin etkisini belirlemek için Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre; katılımcılar en yüksek serbest zaman tatmin puanını rahatlama, en düşük puanı ise fizyolojik alt boyutunda almışlardır. Cinsiyet değişkeni ile serbest zaman tatmin düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamışken, yaş grubu, eğitim düzeyi, gelir seviyesi, medeni durum ve çocuk sahibi olma değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sonuç olarak yaş ve gelir seviyesi yükseldikçe tatmin düzeyi artmaktayken, benzer şekilde bekar olanların ve çocuk sahibi olmayanların serbest zaman tatmin düzeyleri daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the leisure satisfaction levels of individuals, who attend to dance activities as a recreational activity in dance course, in relationship with leisure satisfaction levels and some demographic features of participants. The universe of this research consists of participants who attend to recreative dance activities, the sample group of the research consists of participations who attended the research voluntarily. 219 females and 201 males in total 420 persons were chosen randomly in Ankara, Çankaya from 14 dance courses. The data were obtained by the "Leisure Satisfaction Scale (LSS) (Beard,Ragheb,1980), which was examined for reliability and validity then reduced to a shorter version of 39 question (Karlı and etc.,2008). In analysis of the study t-test is used to determinate the differences of gender ,marital status and having a child variables' effect on leisure satisfaction levels, meanwhile One Way Variance Analysis (ANOVA) is used to determinate differences of age ,education level and income variables' effect on leisure satisfaction level. The results of this study indicated that; the highest point of leisure satisfaction were found in relaxion subdimension and the lowest point is were found in physiologic subdimension. There is not statistical significant differences between gender and leisure satisfaction level but there are significant relationships between age group, education level, income level, marital status and having a child variables. As result; when age level and income level increases, leisure satisfaction levels increase accordingly. The leisure satisfaction levels were found higher when participants' marital status is single and when there is no child.