Türkiye'de buz hokeyi sporcularının branşa yönelme nedenleri ve katılım güdüsü
Ice hockey players reasons and their tendency of participation in that branch in Turkey
  1. Tez No: 399228
  2. Yazar: MURAT AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada; Türkiye'de buz hokeyi sporuyla ilgilenen sporcuların bu alanı seçerken yönelmelerinde etkili olan faktörlerin neler olduğu ve branşa katılımlarında etkili olan nedenler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma Türkiye'de buz hokeyi salonlarının bulunduğu 5 farklı ilde; Ankara, Erzurum, İzmir, Kocaeli ve İstanbul illerinde aktif olarak buz hokeyi sporuyla ilgilenen toplam 540 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel sorular ve ölçek kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Buz hokeyi sporcularının kişisel sorulara vermiş oldukları cevaplar yüzde ve frekanslara göre yorumlanmıştır. Buz hokeyi sporcularının katılım güdüsü ölçeğinin her maddesine vermiş oldukları cevapların ayrı ayrı aritmetik ortalaması yapılmıştır. Ait olduğu alt boyuta göre puanlaması yapılarak, spora yönelme nedenleri belirlenmiştir. Sporcuların kişisel sorular ile ikinci bölümdeki katılım güdüsü ölçeğinin alt boyutlarıyla ilişkilerini incelemek amacıyla ikili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U Testi iki veya daha fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis H testlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the factors which have influence in tendency of sportsmen, who are interested in ice-hockey, when they decided on this branch, and the reasons behind their participation in ice-hockey. The research participants constitute of 540 sportsmen actively participating in ice-hockey from five different city where there is an ice-hockey rink; Ankara, Erzurum, Izmir, Kocaeli and Istanbul. In this research, a questionnaire and personal questions were used, and the results based on this questionnaire and were analyzed via SPSS 20.0 program. The answers given for personal questions were interpreted by percentage and frequency. As for the questionnaire, arithmetic mean of each answer given for each questions in the questionnaire valuating the tendency of sportsmen was calculated separately. By scoring in accordance with the sub-dimensions, reasons behind the tendency were clarified.In an attempt to evaluate the consistency between personal questions and the sub-dimensions of the tendency questionnaire held in the second part, for comparison of two groups Mann-Whitney U Test, for comparing two or more groups Kruskal-Wallis H Test was used.