Türkiye'deki buz hokeyi sporcularının saldırganlık ve öz güven düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of aggression and self-confidence levels of ice hockey athletes in Turkey in terms of different variables
  1. Tez No: 756289
  2. Yazar: MUHAMMED SEFA TAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Buz hokeyi sporcularının saldırganlık ve özgüven düzeylerinin demografik ve spora ilişkin bazı değişkenler açısından istatiksel olarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu araştırmada, nicel araştırma modellerinden tarama modeli olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya aktif olarak Buz hokeyi sporu yapan 81'erkek ve 70'i kadın olmak üzere toplam 151 lisanslı sporcu dahil edilmiştir. Veri toplamak amacıyla araştırmacı ve uzman görüşü ile hazırlanan kişisel bilgi formu dışında, Akın (2007) tarafından geliştirilmiş olan“Özgüven Ölçeği”ve Buss ve Perry (1992)'de geliştirdiği Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler analiz edilirken öncelikle tanımlayıcı analiz (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik dağılım) teknikleri kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler için T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study is to analyze the aggression and self-confidence levels of ice hockey players statistically in terms of demographic and sports-related variables. Materials and methods: In this study, the survey technique was used as a survey model, one of the quantitative research models. A total of 151 licensed athletes, 81 men and 70 women, who actively play ice hockey, were included in the study. In order to collect data, apart from the personal information form prepared with the opinion of the researcher and the expert, the“Self-Confidence Scale”developed by Akın (2007) and the Aggression Scale developed by Buss and Perry (1992) were used. The obtained data were analyzed with the statistical package program. While analyzing the data, primarily descriptive analysis (frequency, arithmetic mean, standard deviation, percentile distribution) techniques were used. T test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for independent variables.