Dinamik ısınma sonrası farklı dinlenme sürelerinin izokinetik bacak kuvveti üzerine etkisi
The effect of different rest periods on isokinetic leg strength after dynamic warm-up
  1. Tez No: 399227
  2. Yazar: MİNE TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı; dinamik ısınma sonrası farklı dinlenme sürelerinin izokinetik bacak kuvveti üzerine etkisini tespit etmektir. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinden 45 kadın ve 25 erkek olmak üzere toplam 70 gönüllü denek katılmıştır. Deneklerin her birine dört farklı ölçüm uygulanmıştır. Ölçümler 1 hafta arayla ve her haftanın aynı günü yapılmıştır. Ölçümler 4. hafta sonunda tamamlanmıştır. Bu dört farklı ölçüm; dinamik ısınma, dinamik ısınma sonrası 5 dakika dinlenme, dinamik ısınma sonrası 15 dakika dinlenme ve 5 dakika koşu ile ısınmadan oluşmaktadır. Bu her bir ölçüm sonrasında tüm deneklerin izokinetik sağ bacak hamstring, quadriceps ve hamstring / quadriceps kuvvet oranlarını 60 derece / saniye açısal hızda Isomed 2000 marka izokinetik dinamometreyle 5 tekrar olacak şekilde ölçümü yapılmıştır. İstatistiksel analizde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Gruplar arası değerlendirmelerde Kruskal Wallis ve One Way ANOVA testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki farklılığı ortaya çıkarmak amacıyla Tukey HSD testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde; dinamik ısınma sonrası 5 dakika dinlendikten sonraki izokinetik bacak kuvveti değerlerinin; dinamik ısınma hemen sonrası, dinamik ısınma sonrası 15 dakika dinlenme ve 5 dakika koşu ile ısınmaya göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir ( p < 0,05 ).
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to show the effect of different resting periods after dynamic warm up on isokinetic leg strength. 70 volunteers comprised of 45 females and 25 males from Gazi University School of Physical Education and Sports were included in the research. Each subject was applied four different measurements ensuring each measurement is conducted on different week. These four different measurements consist of different resting period after dynamic warm up. After each measurement, isokinetic right leg hamstring quadriceps strength and hamstring / quadriceps strength ratio of each subject were measured at an angular speed of 60 degrees / sec with Isomed 2000 isokinetic dynamometer conducting 5 repetitions. Statistical analysis uses SPSS 20 software package. Kruskal Wallis and One – Way ANOVA tests were used in the assessment across groups. Tukey HSD test was used in order to demonstrate the difference among variables. The analysis of the data showed that isokinetic leg strength values after 5 minutes of resting following dynamic warm up were higher compared to just after dynamic warm up, and resting for 15 minutes after dynamic warm up, and warm up with 5- minute running ( p < 0,05).