Leptin vaspin ve chemerin'in antipsikotik ilaç kullanan çocuklarda obezite gelişimi üzerine etkisi
The effect of leptin, vaspin and chemerin on development of obesity children using antipsychotic drugs
- Tez No: 399232
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BANU ÇAYCI SİVRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Antipsikotik ilaç kullanımı son 10 yıllık süreçte dramatik bir biçimde artmıştır. Antipsikotik ilaçların nöropsikiyatrik faydalarının yanında kilo alımı, dislipidemi, insülin direnci, inflamasyon ve obezite gibi ikincil yan etkileri olduğu tartışılmaktadır. Biz çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Polikliniği'ne başvuran, 8-18 yaş aralığındaki16 hastanın tedaviye başlamadan önce ve 3 aylık minimum etken (0,25-2 mg/gün), sabit doz antipsikotik ilaç tedavisi sonrası serum numunelerinde leptin, chemerin ve vaspin düzeylerini karşılaştırdık. 0. ve 3. aylar arasında leptin, chemerin, vaspin, insülin, VKİ ve yağ kütlesi dahil hiçbir parametrede anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), serum vaspin ve insülin seviyelerinin 0. ay kuvvetli olan korelasyonlarının 3. Ay kaybolduğunu tespit ettik. Büyüme çağındaki çocuklarda, boy uzaması ve gelişimle birlikte özel bir etki olmadan, vücut yağlarının artmasını beklemiyorduk. Sonuç olarak; elimizdeki veriler ışığında, antipsikotik ilaçların minimum etken doz (0,25-2 mg/gün) ile tadavi edilen çocuklarda, kilo alımı bakımından güvenli olabileceği, negatif bir etkisi olmayacağı düşüncesindeyiz. Ancak çalışmamızın, ileride daha çok sayıdaki hasta ile yapılacak benzer çalışmalara yol göstereceğini umut etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
During the last decade the use of antipsychotic medication increased dramatically. Despite it´s neuropsychiatric benefits, it is argued that antipsychotic drugs are the cause of secondary side effects such as weight gain, dyslipidemia, insulin resistance, inflammation and obesity. In this study, we compared the level of leptin, chemerin and vaspin within the serum samples of 16 patients between the age of 8 to 18, which consulted the Gazi University Faculty of Medicine, Child and Adolescent Psychiatric Polyclinic, before and after 3 months of medical treatment with a minimum effective dose of antipsychotic drugs (0,25-2 mg/day). While we were not able to see any remarkable differences regarding the level of leptin, chemerin, vaspin, insulin, BMI and fat mass (p>0,05), we identified that the strong correlation between serum vaspin and insulin before the start of medical treatment, could not be detected after the third month. As a result, in light of the available data, in our opinion the use of antipsychotic drugs with a minimum effective dose (0,25-2 mg/day)could be safe and without negative effects regarding weight gain. However, we hope that this analysis will lead to similar studies covering a higher number of patients.