Acil servislerde hastalar ve hemşireler tarafından yapılan ağrı değerlendirmesinin karşılaştırılması
Comparison of pain evaluation made by patient and nurses in emergency services
  1. Tez No: 399242
  2. Yazar: NEFİSE CEVRİYE SUCU ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi ve Bayındır Hastanesi Söğütözü Şubesi Acil Servis Gözlem Üniteleri'nde hastalar ve hemşireler tarafından yapılan ağrı değerlendirmesinin karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Veriler 25.11.2014 ve 15.02.2015 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 175 hasta, 35 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, hastaya ait tanıtıcı bilgiler formu, hemşireye ait tanıtıcı bilgiler formu ve McGill Melzack ağrı soru formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzdelik hesapları, ki-kare analizi, kappa uyum analizi ve wilcoxon işaret testi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan ve hastanelerden yazılı izin, hemşire ve hastalardan yazılı onam alınmıştır. Hemşirelerin %74,3'ü hastanın ifade ettiği ağrıyı her zaman doğru bulmadığını ve %85,7'si ağrı değerlendirme bulgularını kayıt etmediğini belirtmiştir. Ağrının tüm boyutları ile ilgili hastaların verdiği puan ortalamaları 20,48 ± 10,10 iken, hemşirelerin verdiği 14,35 ± 8,46'dır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Ankara University Medical Faculty Cebeci Research and Application Hospital, Ministry of Health Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education Research Hospital and Bayindir Hospital Söğütözü Branch emergency service monitoring units as descriptive and comparative for comparing pain evaluation made by patients and nurses. Data was collected between 25.11.2014 and 15.02.2015. The sampling of research consisted of 175 patients and 35 nurses. For collection of data, patient information form, nurse information form and McGill Melzack pain questionnaire form. For evaluation of data, number and percentage calculations, chi square analysis, cappa compliance analysis and wilcoxon sign test were used. For the research to be applied written consent was received from ethical council and hospitals as well as from nurses and patients. 74,3% of nurses stated that they do not think that the pain expressed by patient is always right and that 85,7% of them state that they do not record the pain evaluation findings. While point average given by patients related with all dimensions of pain was 20,48 ± 10,10, average given by nurses is 14,35 ± 8,46. There is a statistically significant difference between the point averages given by patients ad nurses related with dimensions demonstrating emotional, evaluating, sensual etc.