Kekemelik şiddetini değerlendirme aracının (stutterıng severıty ınstrument–4) 6-16 yaş okul çağı çocuklarda Türkçe uyarlaması
The Turkish application of stuttering severity instrument-4 between 6 and 16 years old school children
  1. Tez No: 399251
  2. Yazar: AYŞE MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kekemelik konuşmanın akıcılığı ve ritminin bozulması ile karakterize bir iletişim sorunudur. Kekemeliğin tanılanması gözlem, hikâye ve çeşitli değerlendirme ölçeklerinin kullanılması ile gerçekleştirilir. Değerlendirme ölçekleri terapi sürecinin takibine olanak tanıdığı gibi kekemeliğin şiddeti ve konuşma bozukluğunun özelliklerinin belirlenmesini sağlar. Bu ölçekler kekemeliğin sıklığını, süresini, ortaya çıkan kekemeliğe eşlik eden davranışları ve konuşmanın doğallığını değerlendirmelidir. Kekemelik Şiddetini Değerlendirme Aracı-4 (KEŞİDA-4) konuşma davranışlarını bu dört alanda değerlendirmek için tasarlanmış, dünyada yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Bu çalışmanın amacı Kekemelik Şiddetini Değerlendirme Aracı-4 (KEŞİDA-4)'ün 6-16 yaş okul çağı çocuklarda Türkçe uyarlamasını yapmaktır. Uyarlama çalışması için değerlendirme aracının orjinali Stuttering Severity Instrument-4 (SSI-4) temin edilmiştir. İlk olarak testin Türkçe uyarlamasına yönelik olarak üç bağımsız alan uzmanı tarafından çeviri gerçekleştirildikten sonra kırkyedi kekemelik sorunu olan 6-16 yaş aralığında çocuk çalışmaya dâhil edilerek, kişisel bilgi formu doldurulmuştur. Kekemelik sorunu olan çocuklara KEŞİDA- 4 uygulanarak, kekemelik şiddeti uygulayıcı tarafından belirlenmiştir. Tüm çocukların içinden gelişigüzel seçilen onsekiz çocuk test-tekrar test çalışmasına dâhil edilerek veriler toplanmıştır. Elde edilen tüm veriler, uygulayıcı dışında, üç bağımsız alan uzmanı tarafından tekrar değerlendirilerek sonuçlar yorumlanmış ve KEŞİDA-4 kekemelik değerlendirme aracının Türkçe uyarlaması gerçekleştirilmiştir. KEŞİDA-4 ile ölçülen değerlerin demografik özelliklere göre karşılaştırılmasında test sonuçlarına göre toplam puan ve bu toplamı oluşturan alt boyutların hiç birisi cinsiyete, terapi öyküsüne, ailede kekemelik öyküsüne, sarılık olma durumuna, geçirdiği hastalık olma durumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir. (p>0,05) Sadece küvezde kalanların küvezde kalmayanlara göre süre ve kekemeliğe eşlik eden davranış puanları, anlamlı derecede yüksek olarak bulunmuştur. Ayrıca test sonuçlarına göre toplam puan ve bu toplamı oluşturan alt boyutların hiç birisi aileden alınan bilgi doğrultusundaki problemin nedenine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. (p>0,05) Test- tekrar test ve gözlemciler arası güvenirlik çalışmalarına ve iç tutarlık katsayısına göre KEŞİDA-4'ün güvenirliği yüksek bulunmuştur. KEŞİDA-4'ün kaydedilen en yüksek güvenilirlik ortalamasının 0.94 ve maksimum istatiksel mantık geçerliliği 0.846'dır. 0,73'den 0.903'e kaydedilen uyum aralığının kekemeliğin derecelendirilmesinin tanımlanmasında geçerli criterion ilişkili geçerlilik olduğunu gösterir. KEŞİDA-4'ün genel güvenirlik düzeyi chronbach alfa ise 0,94 bulunmuş olup yüksek seviyede güvenirlik düzeyine sahip güvenilir bir kekemelik değerlendirme aracıdır.
Özet (Çeviri)
Characterized by impediment of speech flow and rhythm, stuttering is a communication problem. Stuttering diagnosis is carried out with monitoring, patient history and various assessment criteria. As well as defining the characteristics of stuttering severity and speech impediment, assessment criteria provide follow-up for therapy phase. Stuttering frequency and longevity, physical outcomes and speech standard should be assessed by them. Designed for the testing of the above mentioned four areas, Stuttering Severity Instrument-4 (SSI-4) is an approach that is being used worldwide. The goal of study is to create a Turkish application of SSI-4 for School Children aged between 6 and 16. For application process, the original SSI-4 is obtained. After the translation had been completed by three independent experts for Turkish application, 47 children aged between 6 and 16 are included in the study and their questionnaires were filled. Children with stuttering impediment were tested with SSI-4 and the severity of stuttering was recorded by the practitioner. The data were collected from randomly chosen 18 children who were included in test-retest method. In addition to the practitioner, they were evaluated by three independent experts, and SSI-4 Turkish application was thus performed. The Demographic Features Comparison of Results Measured with SSI-4 suggest that test results had no significant difference related to sex, history of therapy, stuttering in family and diseases and hepatitis in terms of general results and its sub-branches. The only difference was between incubators and non-incubators, where the former had significantly higher results for duration and secondary behaviors. Moreover, test suggest that general results and its sub-branches showed no significant difference in terms of the information acquired from the family for the cause of the impediment. Test-retest method, credibility studies of observers and internal consistency ratio proved that SSI-4 is found highly reliable. The highest reliability average of SSI-4 is recorded as 0.94 and maximum statistical of logical validation as 0.846. Rhythm gap from 0.73 to 0.903 is accepted as optimum for stuttering severity assessment. Being a credible stuttering assessment device for overall reliability level of SSI-4, Chronbach alfa is recorded as 0.94.