Erişkin bireylerde servikal vestibüler uyarılmış myojenik potansiyel (CVEMP) normal değerleri
Cervi̇cal vestibular evoked myogeni̇c potenti̇al in adults (CVEMP) normal values
  1. Tez No: 399249
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Elektrofizyolojik ölçüm yöntemlerinden biri olan, servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (cVEMP) kasılmış sternokleidomastoid (SKM) kasının yüksek şiddetli uyarıcıya cevap olarak, elektrotlar aracılığı ile kaydedilen kısa latanslı elektromiyogram (EMG) kaydıdır. Vestibüler organlar, hava iletimli ses, kemik iletimli ses, titreşim ve galvanik (elektriksel) akım uyarı tipleri ile uyarılabilirler. cVEMP testi otolit fonksiyonunu, inferior vestibüler sinirin ve sakkulokolik refleks arkın fonksiyonel bütünlüğünü değerlendirmek için kullanışlı, non-invaziv ve fazla zaman almayan bir testtir. Bu çalışmanın amacı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı Odyoloji Bilim Dalı, Prof. Dr. Necmettin Akyıldız İşitme, Konuşma, Ses ve Denge Bozuklukları Tanı, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde, cVEMP testinin, kulak şikayeti olmayan, gönüllü erişkin bireyler için normal değerlerini saptayarak, ileriki çalışmalarda normativ veri olarak kullanmak ve ayırıcı tanı testi için referans oluşturmaktır. Yapılan değerlendirme sonucunda, 100 bireyin 200 kulağından elde edilen normal değerler saptanmıştır. Bu bulgulara göre; p13 latans değeri; 14,73±1,279, n23 latans değeri 22,46±1,814, p13-n23 interpeak latans değeri 7,72±1,374 ve p13-n23 amplitüd değeri 117,31±60,079 olarak tespit edilmiştir. Bütün değerlerin normal dağılıma uydukları ve bir çan eğrisi oluşturdukları görülmüş ve her bir değişken için ±1SD ve ±2 SD sınırları belirlenerek tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a electrophysiological measuring method, cervical vestibular evoked myogenic potentials (cVEMP) involves recording the small latency electromyograms (EMG), which was created by the contraction of sternocleidomastoideus (SCM) muscle as a response to high intensity stimulus, using electrodes. Vestibular organs can be stimulated through air or bone conducted sounds, vibration or galvanic (electrical) stimuli. cVEMP is a non-invasive, time-saving and useful test for evaluating the otolit function, and the functional integrities of the inferior vestibular nerve and the sacculocolic reflex arc. This study aims to define the normal cVEMP values for healthy adults (who has no auditory system problems) with the aim of using as normative reference data for future studies and conducted in Prof. Dr. Necmettin Akyıldız Center for Diagnosis, Treatment and Rehabilitation of Hearing, Speaking, Sound and Balance Disorders, Department of Otolaryngology, Faculty of Medicine, Gazi University. We used the test results of 100 healthy adults (200 ears) to determine normal values. Resulting normative latency values were 14,73±1,279, 22,46±1,814 and 7,72±1,374 relatively for p13, n23, and p13-n23 interpeaks, while the amplitude value was 117,31±60,079 for p13-n23. All values have been found to conform to the normal distribution and histogram. For each variable ±1 SD and ±2 SD limits were determined and these were presented in tables.