0-3 aylık bebeklerde uyku alışkanlığı
sleep habits of 0-3 month old babies
  1. Tez No: 399255
  2. Yazar: MELİHA SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSU DUYAN ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gazi Üniversitesi Kadın Doğum Servisinde 29/10/2014-30/11/2014 tarihleri arasında doğan bebeklerde yaşamın ilk üç ayındaki uyku alışkanlıklarını açıklamak ve etkileyebilecek faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. Bebeklerin doğumundan sonraki 3 gün içinde annelerle yüzyüze görüşülerek her ailenin demografik özellikleri kaydedilmiş ayrıca“bebek uyku değerlendirme anketi”doldurulmuş ve annelere Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon ile Beck Anksiyete Ölçekleri yapılmıştır. Sonraki 3 ay aylık olarak bebek uyku değerlendirme anketleri ve ölçekler tekrar edilmiştir. Çalışma sonucunda bebeklerin toplam uyku sürelerinin azalma eğiliminde olduğu, gündüz uyku süreleri azalırken gece uyku sürelerinin arttığı görülmüştür. Anneler tarafından gece ve günlük toplam uyanma sayısı fazla olan bebeklerin uykuları kötü olarak değerlendirilmiştir. Bebeklerin uyku durumu konusunda annelerin algısına bakıldığında bebeklerinin uykularının kötü olduğunu düşünen annelerin oranı doğumdan sonraki 3. ayda azalmıştır. İlk ay annesi depresyonda olan bebeklerin gündüz uyku süresinin daha az olduğu ancak diğer aylarda depresyonun bebeğin gündüz uyku süresine etkisinin olmadığı görülmüştür. Annenin depresyon durumunun bebeklerin gece uyku sürelerine, gece-gündüz uyanma sıklıklarına ve gece uykuya dalma sürelerine etkisinin olmadığı bulunmuştur. Annelerin anksiyete durumu ile bebeğin uyku niteliği arasında ikinci ay anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmesine rağmen 3. gün, birinci ve üçüncü aylarda anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Bebeğin emzik kullanımı, burun tıkanıklığının olup olmaması, yatış pozisyonu, bakımına yardım edenlerin olup olmaması veya cinsiyet ile bebeğin uyku niteliği konusunda annenin düşüncesi, uyku süreleri, uyanma sıklığı ve gece uykuya dalma süresi arasında ilişki olmadığı görülmüştür. Bebeklerin günlük yaptıkları kaka sayılarının ilk ay annenin bebeğinin uykusu konusunda algısını etkilediği bulunmuştur. Annesinin mesleği olan bebeklerin 3. ayda gündüz uykuları diğerlerine göre daha azdır.
Özet (Çeviri)
We intend to explain infants' sleep habits and investigate the factors that may affect their sleep in the first three months after they have born. Infants that have born between 29/10/2014-30/11/2014 dates in Gazi University Department of Gynecology and Obstetrics are followed in our thesis. Mothers of infants were interviewed face to face within the three days after birth. Demographics of each family were recorded,“baby sleep evaluation questionnaire”was filled and Edinburgh Postnatal Depression and Beck Anxiety Scale were made with mothers. Following three months,“baby sleep evaluation questionnaires”and scales were repeated monthly. At the end of the three- month period, it has seen that total sleep duration of infants is in a decreasing trend. On the other hand day-time sleep duration has been decreased while the night sleep duration was increasing. Babies whose night wakings and daily total wakings are more, evaluated by their mothers that their sleeping performnance are bad. When we look mothers' thoughts about babies' sleeping quality, proportion of mothers that thinks that their babies' sleeping is bad, decreased in third month. It has seen that babies of which their mother in depression at first month slept less in day time. However following months it has seen that depression has no effect on day time sleep. It has also seen that mother's depression has no effect on night sleep duration and day-night waking frequency. At second month, although it has seen that there is a relation between mother's anxiety and mother's thought about baby's sleep, at third day, first and third month it has seen that there is no relation between them. It has seen that factors as using pacifier, stuffiness, sleep position, nurse availability or sex has no effect on mother's thought about baby's sleep, sleep duration, waking frequency and duration of going to sleep. At first month, it has seen that number of daily stool effects mother's thought about baby's sleep. At third month, babies of whom their mother has a job, day sleep duration are less than babies of whom mother has no job.