Erken puberteye yaklaşım değişikliklerinin ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of changes in clinical aproach to precocious puberty and its results
- Tez No: 399257
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BİDECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada 10 yıllık izlem süresince erken ergenlik şüphesiyle yönlendirilen hastaların başvuru sırasındaki ve takip sonundaki tanılarının değerlendirilmesi, erken puberte etyolojisinin, prognozunun, kliniğinin ve tedavinin final boy üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2004-2014 yılları arasında retrospektif olarak meme büyümesi şikayetiyle başvuran 1330 hasta üzerinde tek merkezli olarak yapıldı. Öykü, antropometrik değişkenler, kemik yaşı (KY), hormonal tetkikler ve pelvik ultrasonografi (USG) değerlendirildi. Sol el bilek grafisi çekilerek kemik yaşı değerlendirildi ve ÖSB hesaplandı. Anne ve babanın boyu ölçüldükten sonra hedef boy hesaplandı. Erken meme büyümesi nedeniyle başvuran 1330 kızdan 336 (%25,2)'sı normal puberte ya da lipomasti; 22 (%1,6)'si PEP, 16 (%1,2)'sı intrakranial patolojiye sekonder SEP saptandı. Geri kalan 936 kızın 296 (%31,6)'sının erken puberte, 408 (%43,6)'inin prematür telarş, 232 (%24,7)'sinin erkence puberte ön tanısı aldığı belirlendi. İdiyopatik santral erken puberte ön tanısı alan 296'sının son tanısının da İSEP olduğu görüldü. Prematür telarş ön tanısı alan 408 hastanın en az 6 ay süreyle izlemleri sonucunda 257'sinin son tanısının prematür telarş olduğu, 151'inin ise İSEP son tanısı aldığı görüldü. Erkence puberte ön tanısı olan 232 hastanın son tanısının da erkence puberte olduğu gözlendi. Final boy ve final boy SDS pubertal bulguların başladığı yaşa göre; < 7 yaş grupta (p =0,022, p =0,041) ve 7-8 yaş grubunda (p =0,001, p =0,001) tedavi alanlarda tedavi almayanlardan istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu, ancak > 8 yaş grubunda tedavi görenlerle görmeyenler arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Menarş ise tüm yaş gruplarında tedavi alanlarda tedavi almayanlara göre daha geç başladı. Sonuç olarak, GnRHa tedavisi pubertal bulguları 8 yaşından önce başlayan kızlarda boy potansiyelinin korunmasında ve menarşın geciktirilmesinde etkilidir. GnRHa tedavisinin VKİ artırıcı bir etkisinin olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the diagnosis at the first examination and last visit, etiology, prognosis, clinical properties of girls referred to the pediatric outpatient clinic with a presumptive diagnosis of early puberty for ten years and defining the effect of treatment on final height (FHt). .In this single-center study, we included 1330 patients who were diagnosed during the years 2004-2014. History, anthropometric data, bone age (BA), hormones and pelvic ultrasonography were analyzed. Bone age was determined by left hand X-ray and predicted adult height was calculated. Target height (MPH) were defined after the measurement of parents' heights. Of the 1330 girls referred for early onset breast development 336 (25,2%) had false alarms for puberty, 22 (1,6%) had peripheral early puberty (PEP), 16 (1,2%) had central early puberty (CEP) with an organic origin. The prediagnosis of the remaining 936 girls were, early puberty (EP) (31,6%), prematüre thelarche (PT) (43,6%) and early onset puberty (EOP) (24,7%). All of the girls predignosed with EP were determined idiopathic central early puberty (ICEP) for definitive diagnose. Of the 408 girls prediagnosed with PT, 257 had PT, 151 had ICEP for the final diagnose. All of the 232 girls prediagnosed with EOP were EOP at the final diagnose. According to the first pubertal signs; FHt and FHt SDS of 8 yr girls. The age of menarche was comparable to the general population due to the treatment in both ICEP and EOP patients. In conclusion, GnRHa treatment is effective in preserving height and delaying menarche in girls whom pubertal signs developed before 8 years. Treatment is not associated with increase in BMI.