Sarkom tanılı hastalarda tanı anındaki PET- BT görüntülemenin prognostik öngörü değerinin araştırılması
Sarkom tanili hastalarda tani anindaki̇ PET- BT görüntülemeni̇n prognosti̇k öngörü değeri̇ni̇n araştirilmasi
- Tez No: 399256
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ÜNER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Onkoloji, Oncology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma sarkom tanılı hastalarda PET- BT görüntülemenin primer tümör karakteri ile de kıyaslanarak prognostik değerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 2000-2014 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'ne başvuran sarkom tanılı 27 yumuşak doku sarkomlu, 18 kemik sarkomlu hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların tanı anındaki klinik bilgileri, histopatolojik özellikleri, PET-BT görüntüleme sonucu elde edilen sayısal verileri incelenmiştir. Tümör çapı, histolojik tipi, histolojik grade, SUVmax ve SULmax değeri kıyaslanmış; sağkalım üzerine etkisi analiz edilmiştir. Çalışmaya dahil hastaların SUVmax tutulum düzeyleri 1,1 ile 32,8 arasında değişmekte olup medyan değer 6,8' dir. Tümör çapı arttıkça SUV değerinin arttığı görülmüştür. hastalardan 9' u düşük grade iken 36 hasta yüksek grade saptanmıştır. Yüksek grade kemik sarkomları ile yumuşak doku sarkomlarında medyan SUVmax değerleri arasında fark görülmüştür ancak bu veri istatiksel olarak anlamlı değildir. Histolojik grade arttıkça tümör 18F- FDG tutulumunun arttığı istatiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte görülmüştür. SUVmax değeri 5,5' in üzerinde olan hastalar % 61 sensitivite ve % 78spesifite ile yüksek grade olarak saptanmıştır. Düşük gradeli hasta grubunda hiç ex olan hasta olmaması nedeni ile grade açısından sağkalım kıyaslaması yapılamamıştır ancak SUVmax 5,5' in üzerinde olan hastalarda sağkalımın anlamlı bir şekilde azaldığı gösterilmiştir. Sonuç olarak tümör histopatolojik özellikleri ile 18F- FDG tutulumu arasında ilişki olduğu, PET- BT görüntüleme ile elde edilen verilerin prognozu yansıttığı görülmüştür. Bununla birlikte hasta sayısının az olması, çalışmanın retrospektif olarak yapılması nedeni ile konu ile ilgili daha geniş hasta gruplu randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate prognostic value of PET-CT scan by comparing primary tumor characteristic in patients diagnosed as sarcoma. In the study, we retrospectively reviewed 27 patients with soft tissue sarcoma and 18 patients with osseous sarcoma who presented to Medical Oncology Clinic of Gazi University Medicine School between 2000 and 2014. Clinical data at presentation, histopathological features, numeric data obtained from PET-CT scans were evaluated in all patients. Diameter, histological type and histological grade of tumor, SUVmax and SULmax values were compared and their influences on survival were analyzed. Median SUVmax was 6.8 (range: 1.1-32.8) in the patients included. It was seen that SUVmax was increased by increasing tumor diameter. Nıne patients had low-grade sarcoma while 36 had high-grade sarcoma. A significant difference was observed in median SUVmax value between high-grade osseous and soft tissue sarcomas but the difference was not statistical significant. It was found that 18F-FDG uptake was increased by histological grade but the increase didn't reach statistical significance. The patients with SUVmax value>5.5 were detected as high-grade sarcoma with a sensitivity of 61% and specificity of 78%. No comparison was performed regarding survival according to histological grade, as there was no death in low-grade sarcoma group; however, it was shown that there was significant decrease in survival among patients with SUVmax value>5.5. In conclusion, it was seen that there is a correlation between 18F-FDG uptake and that data obtained from PET-CT scan reflect prognosis. However, there is a need for randomized, controlled studies with larger sample size on this topic as our study had limited sample size and retrospective design.