Opak lezyonlarda mikroabrazyon ve rezin infiltrasyon uygulamalarının klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of microabrasion and resin infiltration applications on white spot lesions
  1. Tez No: 399265
  2. Yazar: CANSU BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, çeşitli sebeplerle oluşmuş opak lezyonlara, mikroabrazyon patı (Opalustre®) ve rezin infiltrant (Icon®) uygulandıktan sonra, lezyonların maskelenmesi ile renklerinde ve yapılarında meydana gelen değişiklikler klinik olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya, 16 yaşından küçük 13 çocuk dahil edilmiştir. Uygulamalar, vestibül yüzeyinde simetik olarak opak lezyonları bulunan 68 daimi ön dişe yapılmıştır. Değerlendirme ve ölçümler materyaller uygulanmadan önce, uygulandıktan hemen sonra, uygulamanın 1. haftası, 3. ve 6. ayında gerçekleştirilmiştir. Materyallerin, opak lezyonları maskelemedeki başarılarının değerlendirilmesinde ICDAS kriterleri ve VITA EasyShade Compact® kullanılmıştır. Böylece opak lezyonlarda meydana gelen renk değişimleri görsel muayeneyle belirlenen ICDAS skorlarının yanı sıra; VITA renk skalasındaki değerler ve CIE'nin renk sistemindeki L*, a*, b*, ∆E değerleri kullanılarak da gösterilmiştir. DiagnoDent Pen® cihazı kullanılarak, lezyonlar içerisinde zamanla meydana gelen yapısal değişimler değerlendirilmiştir. ICDAS skorları, L* değerleri ve VITA skorları değerlendirildiğinde; Icon®'un opak lezyonları maskelemedeki etkisinin, istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte (p>0,05), uygulanmasından 6 ay sonra, diğer materyale göre daha fazla olduğu görülmüştür. ∆E değerlerine bakıldığında; istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte (p>0,05), Icon®'un opak lezyonlarda meydana getirdiği renk değişikliğinin, diğer gruba göre daha fazla olduğu görülmüştür. DiagnoDent Pen® skorları değerlendirildiğinde; istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte (p>0,05), Icon® grubunda opak lezyonlardaki iyileşmenin daha belirgin olduğu görülmüştür. Sonuçta; her iki materyalin de opak lezyonları maskelemede etkili olduğu; ancak, bu etkilerinin uygulandıktan 6 ay sonra gerilediği görülmüştür. Dolayısıyla, çocukların daimi dişlerindeki opak lezyonların görünümlerinin maskelemesinde daha başarılı bulunan Icon®'un uygulanmasının, 6 ayda bir tekrarlanabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after the application of microabrasion paste (Opalustre®) and resin infiltrant (Icon®) on white spot lesions, which form due to various reasons, masking of the lesions, changes in their color and structure of the lesions were evaluated clinically. The study included 13 children who are younger than 16. The procedure applied to 68 permanent anterior teeth with symmetric white spot lesions on their vestibular surface. Assessments and measurements were performed before the application, and were repeated right after the application, at 1st week, 3rd month and 6th month after the application. ICDAS criteria and VITA EasyShade Compact®, were used for evaluation of performance of the materials on masking white spot lesions. Therefore, in addition to the ICDAS criteria which is determined with visual inspection, color changes of white spot lesions were evaluated by using VITA color scale and L*, a*, b*, ∆E values in the CIE color system. By using DiagnoDent Pen®, structural changes which occur inside the lesions in time were examined. According to the ICDAS scores, L* values and VITA scores, after 6 month of the application, findings which are statistically insignificant (p>0,05) shows that Icon® was more effective in comparison to the other group in masking white spot lesions. Considering the ∆E values, findings which are statistically insignificant (p>0,05) indicated that, Icon® provided more color change in comparison to the other group. According to the Diagnodent Pen® scores which are statistically insignificant as well (p>0,05), improvement of the white spot lesions in Icon® group was appeared to be more distinctive than the other group. As a result, both materials found to have good effectiveness in masking white spot lesions, whereas after 6 months later their effects were diminished. Therefore the material Icon®, which found to be more successful in masking the white spot lesions on the children's permanent teeth, is recommended to be applied in every 6 months repeatedly.