Antipsikotiklerin toksisitesi ve bireysel duyarlılığın toksisite üzerine etkisi
The toxicity of antipsychotics and the effect of individual susceptibility
- Tez No: 399266
- Danışmanlar: PROF. DR. BENSU KARAHALİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bireylerin ilaçlara verdikleri yanıtların birbirinden farklı olduğu ve bu durumun birçok sebebe bağlı olduğu (genetik farklılıklar, çevresel faktörler, polifarması gibi) günümüzde bilinmektedir. Özellikle ilaçlara bağlı görülen advers etkilerde genetik faktörler önemli yer teşkil etmektedir. Genetik faktörlere bağlı ilaç yanıtı ve advers etkilerin değiştiği 1950'lerden itibaren gösterilmeye başlanmıştır. Psikiyatri ilaçları advers etki sıralamasında ilk 4'de yer almaktadır. En sık gözlenen yan etkisi hepatotoksisitedir. Çalışma kapsamında antipsikotik tedavisi alması ilgili hekim tarafından uygun bulunmuş bireylerden, antipsikotik tedavisi başlanmadan önce, antipsikotik tedavisi başlandıktan 10±5 gün sonra ve antipsikotik tedaviden 3±1 ay sonra kan örnekleri toplanmıştır. Sunulan çalışmada antipsikotik ilaç tedavisi alan 132 bireyden alınan kan örneklerinde alfa-GST miktarları ELISA immonosorbent yöntemi ile tayin edilmiş ve GSTM1, GSTT1 ve GSTP1 gen polimorfizmleri Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemi kullanılarak tayin edilmiştir. Çalışma sonucunda antipsikotik tedavisi başlandıktan 10±5 gün sonra bireylerin alfa Glutatyon-S-Transferaz ve Alanin Amino Transferaz değerlerinde başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Bu artışın GSTM1, GSTT1 ve GSTP1 gen polimorfizmleri ile ilişkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is well-known that the individual susceptibility in response to drugs and the variation of this response depends on different factors (genetic variations, environmental factors, polypharmacy etc.). Especially, in drug related adverse reactions, individual susceptibility caused by genetic factors is important. Variations in drug response and adverse reactions caused by genetic factors have been known since 1950. Antipsychotic drugs appear to be in the first 4 in adverse drug reactions. The frequent adverse reaction of these groups of drugs is hepatotoxicity. In this study a blood sample has taken from the patients ,who has prescribed antipsychotic drugs, before the treatment, 10±5 days after the treatment, 3±1 months after the treatment. In the present study alfa-GST amount in blood samples from 132 individuals were determined by ELISA and GSTT1, GSTM1 and GSTP1 polymorphisms was determined using the polymerase chain reaction. After initiation of these study, 10±5 days after as a result of antipsychotics treatment, alanin amino transferase and glutathione-S- transferase values were statisticly significant increase from baseline. The relationship between GSTM1, GSTT1 and GSTP1 polymorphisms and these results was examined.