Mineral trioksit aggregate ve bioaggregate'ın mikrosertliklerinin ve kompozit rezine bağlanma kuvvetlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Microhardness and bond strength to composite resin comparison of mineral trioxide aggregate (MTA) and bioaggregate (BA): An in vitro study
- Tez No: 399270
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mineral Trioksit Aggregate (MTA)'ın sertleşme süresinin uzun olması ve maliyetinin yüksek olması rutin klinik kullanıma girememesinde en önemli engellerdir. Son zamanlarda bu özelliklere sahip olduğu iddia edilen BioAggregate (BA) piyasaya sürülmüştür. Bu çalışmada, farklı zaman aralıklarında ve farklı fiziksel koşullarda BA ve MTA'nın mikrosertlik değerlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ayrıca farklı özellikte adeziv sistemler kullanılarak materyallerin kompozit rezine bağlanma kuvvetlerinin saptanması amaçlandı. Hazırlanan akrilik bloklara Beyaz Mineral Trioksit Aggregate (WMTA) ve BA yerleştirilip, kuru ve nemli pamuk konularak bekletildi, bekleme sürelerine göre (4, 24 ve 72 saat) 3 alt gruba ayrılarak mikrosertlik testi yapıldı. Ardından, akrilik bloklara WMTA ve BA yerleştirilip, örnekler bekleme sürelerini takiben (4, 24 ve 72 saat);kullanılan adeziv sisteme göre 3 alt gruba (3 aşamalı etch&rinse adeziv, tek aşamalı self etch adeziv ve adeziv uygulanmayan grup) ayrıldı. Daha sonra 2 mm çapında ve 2mm yüksekliğinde kompozit rezin uygulanan bu örneklerin makaslama bağlanma kuvvetleri ölçüldü. Kırılma yüzeyleri stereomikroskop altında incelendi ve sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Long setting time and high cost of Mineral Trioxide Aggregate (MTA) prevent it from usage in the clinical applications. Both supplier information and latest studies claim that despite having similar chemical compositions BioAggregate (BA) has many advantages over MTA. Although having many advantages, BA cannot be used in clinical applications due to lack of test studies about optimum working conditions for BA. With the help of this in vitro study, ideal working conditions of BA will be determined and the results will guide future in vivo studies. Specimens, which will be filled with MTA and BA into acrylic blocks having cylindrical holes with 4 mm diameter and 2 mm height, separated into three main groups putting moist and dry pellets. The main groups will be divided into three subgroups according to setting time (4, 24 and 72 hours) to conduct microhardness tests. In the second part of the study specimens filled with MTA and BA will be divided into three main groups. Each subgroup will be dived also into three depending on the adhesive (3-step etch&rinse, one-step self-etch and no adhesive) used as bonding system. After placing composite resins 2 m in diameter and height, each sample will undergo shear-bond test using the universal test machine in which separation force of composite resin from the specimen transversely will be recorded. Later the specimens will be investigated with the help of an optical microscope and will be grouped for corresponding separation type. According to statistical results, 4 hours was not sufficient as setting time. Also before permenant restoration moist pellet must be used in BA too. Highest microhardness values were obtained for MTA set for 72 hours. Usage of 3-step etch&rinse increased the shear strength. For all subgroups MTA samples showed higher shear strength compared to BA ones. Moreover with the increasing shear strength, cohesive type failure became more common. To conclude, before moving on to permenant restoration, BA material should be kept with a moist cotton pellet at least for 72 hours.