Kanserde triptofan kinürenin yolağının incelenmesi
Searching of tryptophan kynurenine pathway in cancer
- Tez No: 399275
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İmmün sistem ile malign hücreler arasındaki ilişki kanserin geriletilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Indolamine 2,3-dioxygenase (IDO), triptofan parçalanmasındaki kinürenin yolağında hız sınırlayıcı bir enzimdir. IDO çok çeşitli tümör hücrelerinden ve tümör mikro çevresinden eksprese edilmektedir. IDO ekspresyonuna ve aktivitesine bağlı olarak, azalmış triptofan konsantrasyonu ve üretilen immünomodülatör triptofan katabolitleri immün kaçışa ve immünsupresyona yol açabilir. Meme kanseri, kadınlar arasında ülkemizde en çok tespit edilen kanser çeşididir ve kanserden ölümlerin başlıca sebebini oluşturmaktadır. IDO enziminin lokal doku ekspresyonunun sistemik etkilerini değerlendirmek için non-metastatik ve metastatik meme kanserli hastalarda IDO protein seviyelerini, triptofan ve kinürenin konsantrasyonlarını ölçtük, sonuçları sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırdık. IDO enzim aktivitesi kinürenin/triptofan (Kyn/Trp) oranı ile hesaplanmıştır. Bunun yanında IFN-, neopterin ve 5-metil sitozin seviyeleri ölçülmüş ve bütün gruplarda karşılaştırılmıştır. Bu parametrelerdeki değişim ve korelasyonlar, metastatik ve histopatolojik durumuna göre sınıflandırılan hastalarda incelenmiştir. Meme kanserli hastalarda artmış IDO enzim aktivitesi ve global DNA hipometilasyonu gözlenmiştir. Bu artmış aktivite non-metastatik grup için spesifiktir. En düşük IDO protein seviyeleri triple pozitif (ER/PR+ HER2+) grupta gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Meme kanseri, IDO, triptofan, kinürenin, HPLC, DNA metilasyonu, neopterin, IFN-, ER, PR,
Özet (Çeviri)
İnteraction between immune system and malignant cells plays an important role in cancer regression. Indolamine 2,3-dioxygenase (IDO) is a rate-limiting enzyme of kynurenine pathway of tryptophan degradation. IDO expressed in many different types of tumor cells and tumor microenvironment. Depending on IDO expression and its activity, reduced tryptophan concentration and produced immunomodulatory tryptophan catabolites may leads to immun escape and imunosupression. Breast cancer is the most diagnosed and the primary cause of deaths among women in our country. To evaluate systemic effects of local tissue expression of IDO enzyme, we measured IDO protein levels, tryptophan and kynurenine concentration in non-metastatic and metastatic breast cancer patients, compared results with that of healthy controls. IDO enzyme activity was estimated by ratio of kynurenine to tryptophan (Kyn/Trp). Besides, IFN-, neopterin and 5-methyl cytosine levels were measured and compared in all groups. Changes and correlations of these parameters were analysed in patients according to metastatic situation and histopathological classification. Increased IDO enzyme activity and global DNA hypomethylation were observed in breast cancer patients. This increased activity is spesific for non-metastatic group. The lowest IDO protein levels were observed in triple positive (ER/PR+ HER2+) group. Key Words :Breast cancer, IDO, tryptophan, kynurenine, HPLC, DNA methylation, neopterin, IFN-, ER, PR, HER2