Beyin tümörlerinde içeri doğru düzeltici potasyum kanalı ve iki gözenekli potasyum kanalı proteinlerinin serum düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum levels, inwardly rectifying potassium channel and TWO-pore potassium channel proteins in brain tumors
- Tez No: 399277
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, iyi huylu ve kötü huylu beyin tümörlü hasta serumlarında, içeri doğru düzeltici potasyum kanalı (KCNJ3) ve iki gözenekli potasyum kanalı (KCNK9) proteinlerindeki değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma için, iyi huylu ve kötü huylu beyin tümörlü hastalar ile sağlıklılar olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Grup-1; sağlıklı, grup-2; iyi huylu beyin tümörlü, grup-3; kötü huylu beyin tümörlü grup olarak ayrılmıştır. Kötü huylu beyin tümörlü grup ile sağlıklı grup arasında KCNJ3 ve KCNK9 düzeyleri bakımından anlamlı farklar bulundu (p˂0,05). Ayrıca kötü huylu beyin tümörlü grup ile iyi huylu beyin tümörlü grup arasında da KCNJ3 ve KCNK9 düzeyleri bakımından anlamlı farklar bulunmuştur (p˂0,05). Sonuç olarak, kötü huylu beyin tümörlü hasta serumlarında, içeri doğru düzeltici ve iki gözenekli potasyum kanal proteinlerinin anlamlı olarak arttığı görülmüştür. İyi huylu beyin tümörlü hasta serumlarında da artış görülse de anlamlı olmamıştır. Bu potasyum kanal proteinlerinin serumda artışı, kanser ilerlemesinde etkin olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the variations in inwardly rectifying potassium channel and two-pore potassium channel proteins in serums of benign and malign brain tumor patients. There were 3 study groups as Group-1: healthy people, Group-2: benign brain tumor patients, Group-3: malign brain tumor patients.