International competitiveness of the Turkish film industry
Türkiye film endüstrisinin uluslararası rekabet gücü
  1. Tez No: 399311
  2. Yazar: AHMET ONUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DENİZ HELVACIOĞLU KUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yaratıcı endüstriler, G-20 ülkelerinin ve gelişmekte olan ekonomilerin gelirlerini arttırıp cari açıklarını kapatma konusunda büyük şans olduğundan son zamanlarda önem verilen başlıca konulardan olmuştur. Özellikle film endüstrisi hem sahip olduğu 40 milyar dolarlık büyüklük hem de kültür difüzyonu olanağından dolayı yaratıcı endüstrisinin en popüler alt sektörü konumundadır. Kültür difüzyonu ilgili ülkeye kendi yerel yaşam şeklinin yeni pazara aşılanması fırsatını sağlar. Kültür difüzyonunu ilgili ülkenin çok uluslu şirketleri için avantaj yaratmakta ve büyük bir gelire olanak sağlamaktadır. Bunu Amerika Birleşik Devletleri'nin çok uluslu şirketleri ile Hollywood arasındaki bağda görebiliyoruz. Bu perspektifte film endüstrisinin sadece 40 milyar dolarlık bir endüstri değil bundan çok daha fazlası olduğunu kabul edebiliriz. Bu çalışmanın amacı film endüstrisindeki pazar payını yeteri kadar büyüklüğe ulaştıracak stratejik hamleleri yapmak amacıyla Türkiye film endüstrisinin uluslararası rekabet gücünü Porter'in elmas modelini kullanacak ölçmektir.
Özet (Çeviri)
Creative industries have recently become important topics in G-20 countries due to the great number of opportunities for expanding revenues to cover account deficits particularly for emerging economies. The film industry in particular seems the most popular sub-sector of creative industries, not only for its big share of revenues, around $40 billion, but also for the opportunity for culture diffusion. Culture diffusion gives the opportunity for country to infuse its local lifestyle into new markets. The advantage of cultural diffusion is that it provides high benefits to the multinational companies of the country and this brings a big share of gain in return. We can see this in the case of Hollywood and multinational brand of the United States of America. We can accept that film industry means much more than $40 billion industry. The aim of this study is to evaluate the international competitiveness of Turkish Film Industry through Porter's Diamond Model. This will reveal a big picture of the Turkish Film Industry to make strategic moves to capture significant share of returns in the worldwide film industry.