Translating humor: A Comparative analysis of three translations of Three Men in a Boat
Mizah çevirisi: Three Men in a Boat adlı romanın Türkçe'ye yapılan üç çevirisinin karşılaştırmalı çözümlenmesi
- Tez No: 399319
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BERK ALBACHTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türkiye'de mizah çevirisi üzerine yapılmış akademik çalışmalar incelendiğinde, konuyla ilgili yeterli kaynak ve verinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan çalışmaların çoğunlukla görsel-işitsel metinlerdeki mizah öğelerinin aktarımında gözlemlenen dilsel ve kültürel sorunlar üzerinde durduğu, sözlü mizah unsurlarının aktarımı ile ilgili ise belirli mizah unsurlarını (sözcük oyunları vb.) ele aldığı görülmektedir. Sonuç olarak, sözlü mizah unsurlarının çevirisi ve çeviri sürecinde karşılaşılan zorluklar, benimsenen çeviri stratejileri ile ilgili erek yazın dizgesinde kapsamlı çalışma bulunmadığı saptanmıştır. Yapılan çalışmalarda mizahi unsurlar içeren bir metnin çevirisinde uygulanacak çeviri stratejilerinin, metnin içerdiği mizah türlerine göre değişiklik göstereceği vurgulandığından, farklı mizah türlerinin çevirisi ile ilgili çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, çalışmada Jerome K. Jerome'un farklı mizah türlerini içeren Three Men in a Boat adlı ünlü romanının Türkçe'deki üç çevirisinin betimsel karşılaştırması yapılmış ve nesnel bir çeviri eleştirisi sunulmuştur. Karşılaştırmalarda, erek metinlerin kaynak metindeki“mizahi etkiyi”yeniden yaratırken başvurdukları yöntemler betimsel olarak incelenmiştir. Metinsel incelemede Attardo ve Raskin tarafından geliştirilen GTVH (General Theory of Verbal Humor) teorisinde sunulan parametrelerden faydalanılarak, çevirilerdeki dilbilimsel benzerlik ve farklılıklar tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When academic studies on translating humor are examined in Turkey, there are not sufficient sources or data providing enough space for the discussion of the issue. It is also observed that most of the available studies focus on the linguistic and cultural problems observed in the transference of humorous elements in audio-visual texts and deal only with the translation of the specific humorous elements (e.g. wordplay) in terms of verbal humor. As a conclusion, it has been found out that there does not exist a comprehensive study in the target system that provides detailed information on the translation of verbal humor and the problems to be observed in the translation process. Since the translation strategies display differences in relation to the type of humorous device that texts include, studies focusing on the translation of different humorous devices are required. For this purpose, a descriptive comparison of the three translations of Jerome K. Jerome's famous novel Three Men in a Boat including different humorous devices has been carried out. In the comparisons, the target text's solutions to recreate the source text's humorous effect have been analyzed in a descriptive manner and an objective translation criticism has been presented. The textual analysis has benefited from the General Theory of Verbal Humor (GTVH) (Raskin and Attardo 1991) in defining similarities and differences in the translations.